Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih Süleymaniye’de | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Süleymaniye/İhsan Aziz

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, göreve başlamasının ardından ilk ziyaretini Süleymaniye’ye yaptı.

Dün sabah Süleymaniye’ye ulaşan Salih’in ziyareti, bölgede başta Erbil’in Soran ilçesi olmak üzere son iki gündür etkili olan şiddetli yağışların yaşandığı bir döneme denk geldi. Kandil ve çevresinde etkili olan yağışların neden olduğu su baskınları dağlık bölgelerde yaşayan köylülerin tarlalarındaki mahsullerine zarar verirken, çok sayıda hayvanda şiddetli yağışlardan telef oldu. Iraklı yetkililer zararın 3 milyon dolar civarında olduğunu tahmin ediyorlar.

Süleymaniye’ye gelişine ilişkin kısa bir basın açıklamasında bulunan Cumhurbaşkanı Salih, cumhurbaşkanlığı görevine gelişini kutlamak için Kürtlerin havaya açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden 4 kişinin ailelerine baş sağlığı dilerken yaralılara geçmiş olsun temennisinde bulundu. Salih ziyareti sırasında ayrıca Erbil’in kuzeyindeki köy ve sınır kasabalarda evleri, tarlaları, malları ve hayvanları selden zarar gören köylülerin yanında oldukları mesajını verdi.

Salih: Elimizden geleni yapacağız

Iraklı yetkililerle selin vurduğu bölgeler hakkında irtibat halinde olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Salih, “Süleymaniye Valisi ile işbirliği içinde, selden etkilenen bölgelerde yaşayan yurttaşların uğradığı zararı hafifletmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız” ifadelerini kullandı. Geçtiğimiz Perşembe günü Erbil’in en büyük pazarlarından birinde çıkan ve bin 200 dükkanın kullanılamaz hale geldiği yangına ilişkin üzüntülerini ifade eden Salih, “IKBY hükümeti ve kurumlarının, olayla ilgili derinlemesine bir soruşturma yürüteceğinden ve yangında zarar görenlerin kayıplarını telafi etmek için çalışacağından kesinlikle eminim” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanının seçilmesi ve yeni federal hükümetin kurulmasının ardından, diyalog ve karşılıklı anlayış temelinde, Bağdat ile bölgedeki sorunları çözme fırsatına ulaştıklarını vurgulayan Salih, “Irak’ta vatandaşların yaşamlarını doğrudan etkileyen yıllardır birikmiş birtakım sorunlar, engeller ve ikilemler var. Yeni hükümetin, IKBY’dekiler de dahil olmak üzere, bu sorunları ve ikilemleri büyük bir kısmını ele almada başarılı olacağını ümit ediyoruz” dedi.

Anayasa vurgusu

Başlıca görevinin anayasayı korumak ve hükümlerini uygulamak olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı, “Görevlerimden biri de Anayasa’yı korumaktır. IKBY halkının anayasal haklarını sağlamak için her türlü çabayı göstereceğimden kimsenin şüphesi olmasın. Irak’ta yaşayanlar istisnasız olarak aynı haklara sahiptir. Dolayısıyla bu ülkenin zenginliklerinde herkesin payı var” ifadelerini kullandı.

Kerkük’teki mevcut duruma ilişkin olarak, mümkün olduğunca çabuk normale dönme çağrısında bulunan Salih, “Göreve gelişimin ilk saatlerinden bu yana, Kerkük sorununun çözümü için siyasi partiler ve devlet adamları ile bir dizi toplantı gerçekleştirdim” dedi.

Salih, Talabani’nin mezarını ziyaret etti

Öte yandan Cumhurbaşkanı Salih, eski Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) lideri Celal Talabani’nin mezarını ziyaret ederek çelenk bıraktı.

Süleymaniye’de parti liderleriyle bir araya gelmesi beklenen Salih’in programında Erbil yer almıyor. Bunun sebebinin ise geçtiğimiz ay yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri arifesinde partisi KYB ve Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) arasındaki siyasi gerginlikler olduğu iddia edildi.