Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak Cumhurbaşkanı: İran yaptırımlarının yükünü taşımak istemiyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Tahran yaptırımları kapsamında ABD ile Irak arasındaki müzakerelerin sürdüğünü belirterek, İran’a yönelik yaptırımlarda Irak’ın siyasi ve ekonomik durumunun hesaba katılmasını istedi.

Cumhurbaşkanı Salih, Kuveyt ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, “ABD ile müzakerelerimiz devam ediyor. İran yaptırımları kapsamında Irak’ın özel durumunun göz önünde bulundurulması gerekir. Irak’ın, İran yaptırım yükünü yüklenmesini istemiyoruz. İran ve ABD arasında arabulucu değiliz. O eksene girmek istemiyoruz. Birinci önceliğimiz Irak’tır” dedi.

ABD yönetimi, yaptırımların yürürlüğe girmesinden önce, İran’dan enerji ve doğalgaz tedarik etmeye devam etmesi için Irak’a 45 gün mühlet tanımıştı.

Resmi ziyaret kapsamında önceki gün Kuveyt’te bulunan Irak Cumhurbaşkanı Salih, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el Ahmed el Cabir es Sabah ile bir araya geldi.

Salih, ilk yurtdışı ziyaretini Kuveyet’te yaptı

Kuveyt, Salih için Körfez turunun ilk durağı olduğu gibi, Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturduğu günden bu yana ilk yurtdışı ziyaretini düzenlediği ülke olarak kayıtlara geçti.

Görüşmelerde ikili ülke ilişkilerinin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konuların ele alındığı bildirildi.

Kuveyt tarafından görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, Kuveyt ve Irak’ı birbirine bağlayan ikili ilişkiler ve çeşitli alanlardaki ortak işbirliği çerçevesinin iki ülke ve halkları arasında daha geniş ufuklara taşımanın sürekli arayışı içinde olmanın önemine vurgu yapıldı.

Irak basınına göre, Cumhurbaşkanı Salih Kuveyt Emiri ile gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, Körfez turu için ilk olarak Kuveyt’i seçmesinin “İki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin önemini kanıtlayan bir mesaj” olduğunu belirtti. Salih ayrıca bölgesel ve uluslararası çevrelerde iki ülkenin ortak tavır sergilemesinin gerekliliğine dikkat çekti.

Salih’in ofisinden yapılan açıklamada, Kuveyt Emiri Sabah’ın ikili görüşme sırasında, “Kuveyt’in, DEAŞ’ın bitirilmesinin ardından Irak’ın yeniden inşası için gerekli çabayı göstermede bir an bile tereddüt göstermeyeceği” sözünü verdiği bildirildi.

İki ülkeyi bir araya getiren derin ilişkilerin bölgede emsal teşkil ettiğini ifade eden Salih, iki kardeş halkın durum ve çıkarlarının benzerliğinden dolayı Irak ve Kuveyt’in bölgesel ve uluslararası çevrelerde ortak tavır sergilemesi yönünde çağrıda bulundu.

Salih’ten ortak çıkar vurgusu

Cumhurbaşkanı Salih, “Geçmişin etkilerini aşmaya, geleceğe yönelmeye ve ortak çıkarlarımıza odaklanmaya kararlıyız” diye konuştu.

Irak’ın Kuveyt’i işgali sırasında Kuveyt Kraliyet Sarayından (Divan Emiri) çalınan koleksiyonların teslim edildiğini aktaran Salih, bunun Irak’ın hak sahiplerine hakkını teslim etmedeki kararlığının mesajı olarak görülmesini istediğini belirtti.

Irak Cumhurbaşkanı, bu konuda şunları kaydetti, “Irak Dışişleri Bakanlığı kasalarındaki Kuveyt’e ait koleksiyon ve arşiv malzemelerinin bir kısmını Kuveyt’te teslim etti. Kalan koleksiyonlar da teslim edilecek.”