Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak, DAEŞ bağlantılı çocukların teslim alınmasını istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak, farklı milletlerden gelen DAEŞ bağlantılı çocukların ülkeleri tarafından teslim alınmasını istedi.

Irak Dışişleri Bakanlığı, dünya ülkelerini hüküm giymemiş ya da mahkumiyetini tamamlamış DEAŞ bağlantılı çocuk vatandaşlarını teslim almaya çağırdı.

Bakanlık Sözcüsü Ahmed Mahcub, dün başkent Bağdat’ta bir grup gazeteci ile yaptığı toplantıda, “Irak’taki yerleşik ve yerleşik olmayan tüm yabancı misyonları, herhangi bir suçtan hüküm giymemiş veya mahkumiyetlerini tamamlamış çocuk vatandaşlarını teslim almaya çağırıyoruz’’ dedi.

Sözcü, Azerbaycan, Rusya, Almanya ve diğer ülkelerin misyon temsilcileriyle, hüküm giymemiş ve ceza süresi dolmuş çocukların ülkeleri tarafından teslim alınması için temasa geçtiklerini söyledi.

Mahcub, “Şu anda bir teslim sürecimiz yok, ancak ilgili ülkelerle işbirliği yapmaya devam ediyoruz. Cezaevlerindeki terör suçlularının değişimini yapmıyoruz. Çünkü dünyanın birçok ülkesiyle aramızda herhangi bir anlaşma yok” ifadelerini kullandı.

Askeri bir yetkilinin AFP’ye yaptığı açıklamaya göre Irak makamları, hali hazırda 14 farklı milletten 833 çocuğu gözetim altında tutuyor.

Iraklı yetkililer, DAEŞ örgütünün saflarında savaşan yabancı savaşçıların çoğunlukla Rusya’dan, özellikle Çeçenistan ve eski Sovyetler Birliği Cumhuriyetlerinden geldiğini belirtiyor.