Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak, DEAŞ destekçisi Fransız kadına müebbet hapis cezası verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Ceza Mahkemesi, geçen şubat ayında düzenlenen duruşmadan sonra Terörle Mücadele Yasası uyarınca terör örgütü DEAŞ üyesi olduğu gerekçesiyle Fransız Melina Boughedir hakkında müebbet hapis verdi.

Irak yargısı aralarında Rus, Çeçen ve Azerilerin de bulunduğu farklı uyruklardan 10 DEAŞ yanlısı kadın ve DEAŞ’a bağlı 16 Türk kadın hakkında hüküm verdi. Kararlar arasında idam cezası da bulunuyor.

Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre Paris yönetimi, Melina Boughedir’in cezasının hafifletilmesi için siyasi girişimde bulunacak. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian yaptığı açıklamada, Boughedir’in ülkesinde yargılanması gerektiğini söyledi. 1990 doğumlu Boughedir’in Esma (8), Süleyman (6), Asya (4) ve Zeynep (2) adlarında dört çocuğu var.. Bu çocuklardan üçü Fransa’ya gönderildi.

Geçen yıl şubat ayında Musul’da tutuklanan Melina Boughedir, Irak topraklarına yasa dışı giriş yapmakla suçlanmış ve Fransa’ya sürgün edilmek üzere 7 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak Irak Temyiz Mahkemesi kadının, eşinin DEAŞ’a katılacağını bildiğini ve buna rağmen onu takip ettiğini belirterek suçunun ülkeye yasa dışı giriş yapmak kadar basit olmadığı gerekçesiyle kararı temyiz etti.

Ekim 2015’te Suriye-Irak sınırından geçerek ülkeye giriş yapan Melina Boughedir, aşçı olarak çalışan eşiyle 4 gün geçirdiğini söyledi. Geçen mayıs ayında ilk kez terör suçlamasıyla yargılandığı duruşmada, eşinin yerini ve durumunu bilmediğini, su getirmek için çıktığını ve daha sonra geri gelmediğini söyledi. DEAŞ ideolojisine sahip olmadığını ve düşüncelerini benimsemediğini vurgulayan Boughedir, eşi DEAŞ destekçisi olan birçok kadının da aynı durumda olduğunu ifade etti.

Irak’taki Çocuk Koruma Kurumu’nun sekreteri Dr. Abir Çelebi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Melina Boughedir’in üç çocuğunun Cezayir Büyükelçiliği ile temaslardan sonra ülkelerine döndüğünü ve bir çocuğun da şu an rehabilite edilmesi için Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı’na bağlı özel bir kurumda olduğunu söyledi. Halihazırda benzer durumda yaklaşık 70 çocuğun olduğu bilgisini veren Çelebi, bu sayının çocukların ülkelerine iade edilmesi ya da DEAŞ destekçisi yeni kadınların yargılanması durumuna göre arttığını ya da azaldığını aktardı. Yetişkin cezaevlerinin çocuklara göre olmadığını vurgulayan Çelebi, çocukların rehabilite edilmesi için annelerinden alınması gerektiğini belirtti. Bakanlığın bu çocukların ülkelerine dönüşü için büyükelçiliklerle temaslarda bulunduğuna işaret eden Çelebi prosedürlerin, söz konusu ülkelerin DEAŞ’lı ailelerin dönmesini kabul edip etmeme konusundaki tavrına göre uzun sürebildiğini kaydetti.

Çocukların rehabilitasyonunda sağlanan başarı oranı hakkında da açıklamada bulunan Çelebi, “Özel yerlerde rehabilite ettiğimiz bu çocuklardan küçüklüğünde sahip oldukları radikal fikirlerin değişmesi ve reddetmeleri konusunda harika geri dönüşler aldık” ifadelerini kullandı.

Güvenlik verilerine göre Irak’ta 300’ü Türk, 509 yabancı radikal ve yanlarında 813 çocuk bulunuyor. Bağdat yönetimi geçen ay, terörle suçlanan kadınların ve yabancı terör zanlılarının Irak yasalarına göre yargılanacağını duyurmuştu.