Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak DEAŞ’lıların yargılanması için BM’den yardım istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak DEAŞ terör örgütü üyeleri hakkında suçlamaların delillerinin toplanması için BM’den yardım talep etti. Bu suçları işleyenlerin yargılanması için yardım alma kararının ardından,talep gerçekleşti.

BM’ye ulaşan 9 Ağustos tarihli mektupta, Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el-Caferi, Irak ordusunun terör örgütlerine karşı kazandığı zaferlerden bahsetti.

DEAŞ terör örgütünün; sivilleri katlettikleri, Irak’taki alt yapıyı tamamen çökerttikleri ve arkeolojik alanlardaki tarihi eserleri yok ettiklerini belirten Caferi, “Bunlar, insanlığa karşı işlenmiş suçlardır” ifadesini kullandı. Bu suçluların Irak kanunlarına göre yargılanmaları ve cezalandırılmalarının gerektiğine işaret eden Caferi, “Uluslararası camianın bu konudaki tecrübelerinden faydalanmak için, yardım etmelerini istiyoruz” dedi. Irak ve ABD’nin bu çerçevede bir karar tasarısı üzerinde çalıştıklarını belirtti.

El-Caferi, “Karar tasarısının oylanacağı nihai tarihin ne olduğu sorusuna, “İngiltere’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Jonathan Allen, ‘Tasarı henüz başlangıç aşamasında olduğunu’ dedi” şeklinde cevapladı.

El-Cafedi, aktör George Clooney’in eşi avukat Amal Clooney de mart ayında Irak hükümetine, özellikle Yezidi kadınlara yönelik suçların faillerinin cezalandırılması için BM’den yardım istemesi çağrısının memnuniyetle karşılandığı ifade edildi. Amal Clooney çağrısında, “Kurbanlar adalet istiyor. Eğer kanıtların yok olmasına izin verir, toplu mezarları korumaz, tıbbi kanıtları kaybedilir, tanıklara ulaşılamazsa, adalet hiçbir zaman sağlanamaz” demiş ve şunları eklemişti, “Umarım Irak Hükümeti mektubu, Dünya ve Irak’ta terör örgütlerinin işlediği suçların yanı sıra, soykırım suçlarındaki dokunulmazlığın sonunu da getirecek bir başlangıcı olur.”