Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak Dışişleri Bakanlığı, Trump’ın Kudüs kararı sonrası, ABD Büyükelçisi’ni bakanlığa çağırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamaya göre, Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı sonrası ABD’nin Bağdat’daki Büyükelçisi Bakanlığa çağrıldı.

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Mahcub, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul eden kararını protesto eden yazılı bir açıklama yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump, tarihi bir karar alarak, çarşamba günü ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ve ABD Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınmasını emrettiğini açıkladı. Bu karara, Arap ve İslam dünyası başta olmak üzere uluslararası camiadan tepki geldi.

İbadi’den ABD’ye bu durumu durdurun çağrısı

Irak Başbakanı Haydar İbadi yaptığı açıklamada, “ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasını kabul etmiyoruz. Bunun olumsuz yansımaları konusunda uyarıda bulunuyoruz” ifadelerini kullanarak, ABD yönetimine, bu tehlikeli durumu ve terörizm için elverişli bir ortam oluşumunu durdurmak için çağrıda bulundu.

“Trump’ın aldığı Kudüs kararını kınıyoruz”

Iraklı Şii dini merci Ali es-Sistani, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanıma kararını “Trump’ın aldığı Kudüs kararını kınıyoruz. Bu kararla milyonlarca Arap ve Müslüman’ın duygularına karşı kötülük yapıldı” ifadeleri ile kınadı.

“İsrail sınırlarına Suriye’den ulaşabiliriz, bu yüzden dikkatli olun”

Şii lider Mukteda es-Sadr, Necef’te yaptığı basın açıklamasında, bu kararın etkileri konusunda uyarıda bulundu. “İsrail sınırlarına Suriye’den ulaşabiliriz, bu yüzden dikkatli olun” dedi.

İran destekli Irak Hareketi el-Nujaba yaptığı açıklamada, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması kararına tepki olarak, bu durumun Irak’taki ABD kuvvetlerine saldırmak için meşru bir neden haline geleceğini ifade etti.

İran destekli Haşdi Şabi bünyesi altında bulunan El-Nujaba Hareketi, 2013 yılında kuruldu. Yaklaşık bin 500 savaşçısı bulunuyor.