Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak, egemenliğini ihlal eden İran’ı kınadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Londra/Adil es-Salimi-Tel Aviv/Şarku’l Avsat

İran Devrim Muhafızları’nın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) Erbil şehrinin Köysancak ilçesinde Kürdistan Demokrat Partisi-İran’a (KDP-İ) ait bir kampa 7 füze ile düzenlediği saldırı sonrası Bağdat, İran’ı Irak’ın egemenliğini ihlal ettiği gerekçesiyle kınadı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan sert tepki

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Mahcub yaptığı açıklamada, sivillerin operasyonlardan zarar görmelerinin engellenmesi için Iraklı yetkililerle önceden iletişim kurulmadan Irak topraklarındaki herhangi bir hedef vurularak, ülke egemenliğinin ihlal edilmesini şiddetle kınadıklarını belirtti.

Saldırıdan övgüyle bahsettiler

Saldırıya yönelik Devrim Muhafızları tarafından yapılan açıklamada, KDP-İ kampının 7 adet kısa menzilli karadan karaya Fatih-110 model füzelerle vurulmasından övgüyle bahsedildi. Devrim Muhafızları’na yakın ‘Tesnim’ haber ajansı, füzelerin nasıl ateşlendiğini ve KDP-İ kampının nasıl vurulduğuna dair droneler ile çekilen görüntüleri yayınladı.

Hamaney’den orduya çağrı

Öte yandan İran Dini Lideri Ali Hamaney dün, İran Silahlı Kuvvetleri’ne ‘düşmanları sindirmek’ için yeteneklerini artırma çağrısında bulundu. İran Silahlı Kuvvetleri yeni mezunları için düzenlenen törende konuşma yapan Hamaney, “Yeteneklerinizi olabildiğince artırın. Çünkü gücünüz düşmanı korkutur ve geri çekilmeye zorlar” ifadelerini kullandı.