Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak Federal Mahkemesi’nden referandum için iptal kararı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Federal Yüksek Mahkemesi, dün, 25 Eylül tarihinde düzenlenen Kürdistan Bağımsızlık Referandumu’nun Anayasa’ya aykırı olduğu kararını vererek, referandum sonuçlarının iptal edildiğini ilan etti.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) tarafından, 25 Eylül 2017 tarihinde yayınlanan ve bağımsızlıktan yana sonuçlanan referandum, Irak merkezi yönetimi ve bölge ülkelerinin öfkesine, Bağdat yönetimi ile Erbil yönetimi arasında yer yer çatışmalara varan gerginliklere sebep olmuştu.

Bağdat yönetimi, IKBY ile yaşanan krizin çözülmesi için diyaloğun başlatılmasına ve referandumun iptal edilmesini şart koşarken, Erbil yönetimi, referandumdan taviz vermeyi reddetmişti.

IKBY yönetimi, geçtiğimiz hafta, yayınladığı açıklamada, Irak hükümeti ve Federal Yüksek Mahkeme’nin Anayasa yorumuna saygı duyduğunu belirterek, Irak’ın toprak birliği ilkesini, kapsamlı ulusal diyaloğa girmek için ön şart olarak ileri sürmüştü.

Açıklama, Irak Federal Parlamentosu’nun gelecek yılın bütçesinde IKBY’ye ayrılacak payı görüşürken, Erbil yönetiminin, Bağdat’a karşı bir siyasi manevrası olarak değerlendiriliyor.

IKBY Başkanı Mesud Barzani, Bağdat ile tartışmalı bölgelerin merkezi hükümetin kontrolüne geçmesi üzerine, görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.