Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak gösteriler nedeniyle kriz masası oluşturdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

10 gün önce Irak’ın güney illerinde başlayan halk protestoları güvenlik güçleri ile göstericileri karşı karşıya getirirken, şiddetli çatışmalar hükümeti “hizmet ve güvenlik kriz masası” kurmaya zorladı.

Başbakanlık Bürosu dün, Başbakan Haydar el-İbadi başkanlığında, bazı bakan ve yetkililerin katılımıyla ilk kriz masası toplantısının gerçekleştirildiğini açıkladı. Açıklamada, “İbadi’nin, gösterilen performansın doğru ve verimli olması için gerçek çalışmaların ve çabaları koordine etmenin önemini vurguladığı” kaydedildi.

İbadi’den ülkedeki tüm kurumlara çağrı

İbadi, son yıllarda yaşananların su, elektrik, sağlık ve eğitim gibi temel ihtiyaçlarda vatandaşlara hizmet sağlanmasını başarısız kıldığını belirterek, tüm kurumlar arasında iş birliği ve çözümler geliştirme çağrısında bulundu.

Toplantıda önemli kararlar alındı

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada, krizi önlemek için acil olarak 6 adım atılacağı belirtildi. Toplantıda ayrıca, illerdeki talepler ile ilgilenmek, bunları takip etmek ve hızlı çözümler geliştirmek için her bakanlıkta bir kriz masasının oluşturulması kararlaştırılarak, Maliye Bakanlığı’na bu ihtiyaçlara fon sağlaması için çağrıda bulunuldu.

Kriz masası son olarak, “Eğitim Bakanlığı’na bağlı merkezlerde eğitim ve rehabilitasyon programının derhal başlaması ve kursiyerlere uygun tahsisatların verilmesi” kararını aldı.

İnsan Hakları Komisyonu’ndan önemli açıklama

Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu üyesi Fadıl el-Garavi, kriz yönetimi masasının oluşumunu memnuniyetle karşılayarak, atılan bu adımın ‘mevcut protesto krizine uygun bir yanıtı temsil ettiğini’ söyledi.

Garavi Şarku’l Avsat’a yaptığı bir açıklamada, “Sabit finansal tahsisler olmaksızın oluşturulan bir kriz masası, vaatlerini yerine getiremeyecek ve kararları uygulamayacaktır. Böyle bir oluşum resmi bir oluşumdan ibaret olacak, daha fazlası değil” ifadelerini kullandı.

Garavi, protestocuların taleplerini yerine getirmek ve onların endişelerini gidermek için bazı tedbirlerin alınacağını da ifade etti. Garavi, İbadi’nin, başbakanlığa ek olarak Maliye Bakanlığı’nı da doğrudan kontrol etmesi hasebiyle, mali tahsisatlar konusunda ilk karar mercii olmasından dolayı, “alt bölgelerden protestoların gerçekleştirildiği şehirlerin idaresini üstlenmesi” olduğunu düşünüyor.

Garavi: Bunlar yanlış rakamlar

Garavi, 600’den fazla göstericinin tutuklanması ve birçok kişinin yaralanmasına dair raporlar hakkında, “Bunlar yanlış ve gayr-i resmi rakamlar. Yaralananları, gözaltına alınanları, ölenleri ve yakılan hükümet binalarını tespit eden raporlar, ilk günden itibaren uzman ekipleri aracılığıyla gösterilere eşlik eden İnsan Hakları Komisyonu’nun elindedir” dedi.
Garavi ayrıca komisyonun, ‘göstericilerden aldığı çok sayıda şikayet ve talebi Bağdat’taki yerel ve federal yetkililere ulaştırarak, şikayet ve taleplere yanıt vermeleri çağrısında bulunduğunu’ vurguladı.

Komisyon pazar günü açıklama yapacak

Garavi, komisyonun, pazar günü bir basın toplantısı düzenleyeceğini ve göstericilerin güvenlik güçleriyle çatışmalarından kaynaklanan insani ve maddi kayıplarla ilgili her şeyi ilan edeceğini söyledi.

BM’den tepki

Birleşmiş Milletler Irak Genel Sekreterinin Özel Temsilcisi Jan Kubis, Irak hükümetine, vatandaşların taleplerine tam anlamıyla saygı göstermeleri ve söz konusu talepleri karşılamaları çağrısında bulundu.

Kubis, dün yayınlanan bir açıklamada etkin siyasi taraflardan, yeni kurulacak idarede, erişkin yönetim ve reformlara öncelik vermelerini; ekonomik ilerlemeye, kalkınmaya, iş fırsatlarının oluşturulmasına ve hayati kamu hizmetlerine imkan sağlamak için yolsuzlukla mücadele etmelerini talep etti.

Açıklamada, BM temsilcisinin, “Şiddet kullanımı ve bazı halk protestolarına eşlik eden tahrip eylemlerinden derin endişe duyduğu” ifade edildi.

Temsilci ayrıca, vatandaşların ifade özgürlüğü hakkına dikkati çekerek, göstericiler ve güvenlik güçleri arasında meydana gelen çatışmalardaki yaralanmalar ve yaşanan kayıplar için duyduğu üzüntüyü dile getirdi.