Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak güçleri, DEAŞ’ın Ninova’daki son kalesini kuşattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak güçleri, uluslararası koalisyon ve Irak Hava Kuvvetleri’ne ait uçakların desteği ile Telafer’in 12 km kuzey batısında bulunan İyadiyye ve DEAŞ’ın diğer kalesi Ninova bölgesine doğru ilerleyişini sürdürdü. Diğer yandan Peşmerge güçleri, İyadiyye’ye bitişik olan yerlerde DEAŞ üyelerine yönelik saldırılarına devam ediyor. Saldırılarda 15 DEAŞ’lı öldürüldü.

Irak emniyet güçleri kaynaklarına göre, yüzlerce Arap, Iraklı ve yabancı DEAŞ üyesi, İyadiyye’nin merkezinde kuşatma altındalar. Irak ordusu 15. Tümen 92. Tugay 2. Alay Komutanı Binbaşı Ribvar Aziz Şarku’l-Avsat’a, DEAŞ militanlarının önlerinde teslim olmak ya da ölmekten başka bir seçeneğin kalmadığına dikkat çekerek yaptığı açıklamada, “Askeri birlikler ve DEAŞ militanları arasında İyadiyye’de şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Şu an İyadiyye’nin çevresindeki tüm köylerin kontrolünü sağladık. Birliklerimiz ilçe merkezine doğru ilerliyorlar” dedi.

Örgüt, önceki senelerde Irak ve Suriye’deki diğer savaşlarda olduğu gibi, Irak güçlerinin ilerleyişini durdurmak için yine bomba yüklü araç ve intihar saldırıları düzenliyor. Ancak Irak Hava ve Kara Kuvvetleri ile koordinasyon halindeki uluslararası koalisyona ait uçaklar, bu araçların çoğunu imha ederek örgüte ağır kayıplar verdiriyor.

Dicle’nin batısındaki Peşmerge güçleri komutanlığından yapılan açıklamada, Peşmerge güçlerinin, bölgedeki bir köye sızmaya çalışan ve aralarında intihar bombacılarının da bulunduğu bir grup DEAŞ’lı militanın, bu girişimlerini başarısızlığa uğrattıkları ve örgüt üyeleri ile girilen çatışmada iki intihar bombacısının üzerlerindeki bombaların infilak etmesiyle çok sayıda DEAŞ militanın öldüğü belirtildi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Musul Basın Sorumlusu Said Memuzini, Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, “Peşmerge güçleri 15 DEAŞ terör örgüt üyesini öldürdü” dedi.

Ülke’nin en büyük ikinci şehri Musul’un kontrolünün tamamen sağlandığının duyurulmasının ardından, İyadiyye’nin tamamen geri alınması, Ninova bölgesinin DEAŞ’tan kurtarılması demek. Fransız Haber Ajansı AFP’ye göre, DEAŞ terör örgütü ile çatışmaların yaşandığı İyadiyye bölgesi, Peşmerge güçleri için büyük önem arz ediyor. Çünkü burası, hala ülkenin doğusundaki geniş bir alanı kontrolü altında bulunduran DEAŞ örgütü militanlarının Suriye’ye kaçmak için kullandıkları geçiş güzergahı. Irak güçleri, İyadiyye’nin kontrolünü tamamen sağladığı zaman, DEAŞ’ın, Irak’ta Suriye sınırı yakınlarındaki 3 bölgeden biri olan, Bağdat’ın 300 km kuzeyindeki el-Havica bölgesi dışında hiçbir kalesi kalmayacak.