Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak güçleri, Halil İbrahim Sınır Kapısı’nı teslim aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Habur Sınır Kapısı’nın karşısında bulunan Peşmerge’nin kontrolündeki Halil İbrahim Sınır Kapısı Irak merkezi yönetimine teslim edildi.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde tatbikat yapan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Irak Silahlı Kuvvetleri birlikleri sabah saatlerinde 172. Zırhlı Tugay Komutanlığı Şehit Ercüment Türkmen Kışlası’ndan zırhlı araçlarla çıkış yaparak Halil İbrahim Sınır Kapısı’na geçti. Kısa süre içerisinde çekilme kararını açıklayan Peşmerge, Halil İbrahim Sınır Kapısı’nı Irak merkezi yönetimine teslim etti.

Yüzbaşı Ali Abdullah, bugün sınır kapısı üzerinde Irak bayrağının göndere çekildiğini ve sınır kapısının resmen Irak hükümetinin kontrolü altında geçtiğini belirtti.

Fakat IKBY yetkilileri, sınır kapısının kontrol altına alındığına dair haberleri yalanladı. Erbil’deki bir Kürt yetkili, “Müzakreler hala devam ediyor” dedi.

Son iki hafta içinde Irak kuvvetleri, bağımsızlık referandumuna yanıt olarak 2014 yılından bu yana Kürt denetiminde olan petrol şehri Kerkük’ün de aralarında bulunduğu tartışmalı toprakların çoğunu geri aldı.

Öte yandan, Başbakan Binali Yıldırım, Habur Sınır Kapısı’nın Irak hükümetinin kontrolüne geçtiğini söyledi. Ayrıca Telafer aracılığıyla Irak hükümetiyle bir başka sınır kapısı açmaya karar verildiğini belirtti.