Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak güçleri, Kerkük Havaalanı ve Keyvan Hava Üssü’nü kontrol altına aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak ordusu, Kerkük Havaalanı, Keyvan (K1) Hava Üssü’nün ve Kuzey Petrol Gaz Şirketi’nin (NGC) kontrol altına alındığını açıkladı.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Peşmerge güçlerinin silahlı kuvvetler komutanını Irak Federal Kuvvetleri öncülüğünde çalışmaya çağırdı.

Reuters Haber Ajansı’nın haberine göre, iki Iraklı komutan, Irak ordusu Kerkük’e girmek için emir almadığını ve amacının şehrin çevresini korumak olduğu açıklamasını yaptı. Söz konusu gelişmelerin bir Irak ordu komutanının Kürtlerin tüm kuzey petrol ve gaz tesislerini Irak kuvvetlerine teslim etmeyi kabul ettiğini ilan etmesi sonrasında yaşandı.

Diğer bir açıklama da Irak’taki bir petrol şirketi yetkilisi tarafından yapıldı. Yetkili, Irak kuvvetlerinin Kerkük’ün kuzeybatısındaki NGC ofisini ve Kürt güçlerinin yakınında bulunan bir petrol rafinerisini çatışmaya girmeden kontrol altına aldığını duyurdu.

Kerkük’teki kaynakların reuters’a yaptığı açıklamalarda da Irak kuvvetlerinin K1 Hava Üssü’nü kontrol altına aldıktan sonra NGC şirketinin ofisine geçtiğini belirtti. Kuvvetlerin, Baba Karkar Petrol alanı ve NGC’ye ait rafineride konuşlandırıldığını sözlerine ekledi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Irak Petrol Bakanlığı yetkilileri ise yaptığı açıklamada, “Kerkük’ün petrol ve doğalgaz üretimi, bölgenin kontrolünü Kürt güçlerinden almak için sürmekte olan Irak ordusunun operasyonlarına rağmen her devam ediyor. Petrol ve gaz tesislerini çatışmadan uzak tutmak için bazı Kürt liderlerle elimizde bir anlaşma var” ifadelerini kullandı.

Operasyona katılan bir komutan da, “Bazı Kürt liderler, devlete bağlı Kuzey Petrol ve Gaz tesislerini teslim etmeyi kabul ettiler” dedi.

Irak’ın kuzeyindeki petrol tesisi, ülkenin toplam petrol üretiminin küçük bir kısmına katkıda bulunuyor. Ham petrol üretimi, büyük oranda ülkenin güneyindeki tesislerden çıkarılıyor.

Irak güçleri, Kerkük’te varlığını sürdürecek ve kalıcı hala getirecek bir askeri operasyon başlatarak, Kerkük’ün güneyinde, Peşmergelerin elinde bulunan birçok bölgeyi kontrol altına aldı. Ancak geçtiğimiz ay yapılan referandumun gerçekleştirildiği yerlerden biri olan ve petrol bakımından zengin olan Kerkük’ü geri almaya çalışıyor.

Askeri kaynaklardan yapılan açıklamalarda Irak kuvvetlerinin kontrolünü ele geçirdiği bölgeler arasında Keyran Hava Üssü, NGC Şirketi, şirkete ait rafineri, Kerkük Elektrik Santrali ve Sanayi bölgesi bulunduğu belirtildi. Kuvvetlerin ilerleyişinin sürdüğü kaydedildi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) ise bahsi geçen bölgelerin kaybedildiğine ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı. Kürtçe yayın yapan Rudaw, Peşmerge güçlerinin Kerkük’ün güneyindeki bazı bölgelerden geri çekildiklerini duyurdu.