Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak Güçleri, Telafer’de başarılı bir şekilde ilerliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Başbakanı Haydar El İbadi’nin açıklamasından sonra dün sabah Telafer’i özgürleştirme operasyonu başladı. Irak Kuvvetleri, koalisyon desteği ile operasyonların ilk aşamasını tamamladı.

Operasyona katılan Irak Güçlerinin sayısı, sabahın ilk saatlerinde yaklaşık 40 bine ulaştı. Federal polis, Haşdi Şabi ve Aşiretlerin katıldığı operasyona koalisyon ve Irak uçakları destek veriyor. Irak kuvvetleri, DEAŞ’ın elindeki Musul’u 9 ayda kurtarabilmişti.

Irak Ordusu 15. bölükten İkinci Alay Komutanı, Telafer operasyonuna katılan Irak ordusu ve diğer güvenlik güçleri, ilk aşamayı başarıyla tamamladıklarını, operasyonla 6 köyü kapsayan geniş bir alanı özgürleştirdiklerini açıkladı.

Fransız haber ajansı geçtiği fotoğraflarda, Telafer’de yükselen dumanların, gökyüzünü kapladığı görüldü. Şafak vaktiyle Irak Güçleri üç noktadan operasyona başladı.

DEAŞ’ın hâkimiyeti altında olan diğer alanlar gibi, Telafer’deki sivillerin sayısının belirlemek şu an oldukça zor. Sivillerin iletişim kurmaları yasak. Uluslararası koalisyona göre ise, Telafer ve çevresinde hâlâ 10 bin ila 50 bine yakın sivil bulunuyor.

BM Irak İnsani Yardım Koordinatörü Lise Grande, Birleşmiş Milletler’in ‘su ve yiyecek sıkıntısı’ nedeniyle ‘binlerce kişiye daha’ ulaşmaya hazırlandığı bir dönemde, 30 binden fazla insanın bölgeyi terk ettiğini söyledi. Grande ayrıca, DEAŞ’tan ve savaştan kaçan bazı ailelerin ‘10 ila 20 saat arasında çok yüksek bir sıcaklıkta yolculuk ettiklerini ve susuzluğa maruz kalarak bitkin düştüklerini’ kaydetti. Terör örgütü DEAŞ’ın sivil halkı kalkan olarak kullandığı, halkın arasında gizlenmeye çalıştığı belirlendi.

Telafer, Temmuz ayında Irak Güçlerinin kontrol altına aldığı Musul şehrinin yaklaşık 70 kilometre batısında bulunuyor. Telafer Belediye Meclisi Başkanı Muhamed Abdulkadir, Fransız basınına verdiği demeçte, DEAŞ unsurlarının Telafer’deki sayılarının ‘bin’ olarak belirlendiğini ve içlerinde yabancı uyruklu kişilerin de bulunduğunu belirtti.

Operasyonların başlamasından saatler sonra, Federal polis, Abra’daki küçük bir alanın kontrolünü ele geçirdiklerini ve batı ekseninde Saad ve Zahra alanlarına doğru ilerlediklerini bildirmişti.

Musul savaşının başlangıcından beri ise, çoğunlukla Haşdi Şabi’den gelen Irak Kuvvetleri, Musul ile Irak-Suriye sınırına yakın bölgelerdeki bağlantı yollarının kesilmesi ve Telafer’in kuşatılmasını planlıyordu. Birimler Kasım ayında, şehrin yaklaşık 6 kilometre güneyindeki Telafer havaalanını kontrol altına aldıklarını ilan etmişlerdi.

İbadi’nin ilanının ardından, Haşdi Şabi Birimleri, Telafer operasyonlarının başlatıldığına dair bir bildiri yayınlamış, savaşın ‘hızlı ve dikkatli bir şekilde’ sürdürüleceğinin altını çizmişti.

Irak ve Suriye’deki ABD Kuvvetleri ve Koalisyon Güçleri Lideri General Stephen Townsend ise, Irak Başbakanının özgürlük harekâtına yönelik çıkardığı emri memnuniyetle karşıladığını bildirdi. Townsend açıklamasında şunları söyledi, “Musul Savaşı, Irak Güvenlik Güçleri için kesin bir zaferdi, fakat bu zafer Iraktaki DEAŞ’ın sona erdiği anlamına gelmiyor. Irak Güçlerinin Telafer’i kurtarma operasyonu, ülke ve vatandaşlarının DEAŞ’a karşı güvenliğini sağlayacak bir başka önemli savaştır.”

ABD Ordu Lideri, ittifakın taahhüdünü doğrulayarak, DEAŞ’ı hezimete uğratana dek Iraklı ortaklarına destek vereceklerini açıkladı.

Iraklı güvenlik kaynaklarının verdiği bilgiye göre, ABD kuvvetlerinin özel topçularının savaşa katıldığını doğruladı. Alman Basın Ajansı tarafından aktarılan bilgiye göre, ABD kuvvetleri Amerikan Üssü’nden Musul’un kuzeybatısındaki DEAŞ alanlarını bombaladı.