Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak güçleri, Telafer’de kontrolü ele geçirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı, bugün Telafer ilçesinde DEAŞ terör örgütünün son kalesi sayılan şehrin merkezindeki tarihi kalede kontrolün ele geçirildiğini ilan etti.

Telafer’de yürütülen operasyonların komutanı Korgenaral Abdulemir Raşid Yarullah, Fransız haber ajansına, terörle mücadele güçlerinin, kalenin sokaklarını ve Telafer’in merkezini kurtardıklarını ve Irak bayrağının kalenin tepesinde dalgalandığını bildirdi.

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el-Caferi, Irak güçlerinin, Irak’ın kuzeybatısındaki örgütün son kalesi olan Telafer’in yüzde 70’inin DEAŞ militanlarından geri alınarak kontrolün ele geçirildiğini bildirdi.

El-Caferi, Fransız Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ve Fransız Savunma Bakanı Florence ile Bağdat’ta yaptığı basın toplantısında, “İnşaallah çok yakında kalan bölgeleri de kurtaracağız” açıklamasında bulundu.

El-Caferi, uluslararası toplumu DEAŞ ile mücadelede Irak’a destek olmaya çağırırken, Fransız meslektaşı Jean-Yves Le Drian, terörle mücadeleye devam edeceklerini vurguladı. Çatışmaların Suriye’nin tamamını kapsayacak şekilde genişletilmesini talep etti.