Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak güçleri Telafer’i tamamen özgürleştirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak güvenlik güçleri Telafer’i DEAŞ militanlarından tamamen özgürleştirdikten sonra, saha taraması çalışmalarına başladı.Askeri birlikler aynı zamanda, örgüt militanlarının kontrolündeki Telafer’in bir diğer bölgesi olan İyadiyye ilçesine ona tabi köylere doğru ilerlemeye devam etti.

Suudi Arabistan dünkü açıklamasında Irak hükümeti ve halkını, Iraklıların Telafer’i alarak DEAŞ terör örgütüne karşı kazandığı bu haklı zaferlerinden ötürü tebrik etti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, tamamen yok edilinceye kadar bütün imkanlarıyla teröre karşı savaşlarında Irak tarafında olduklarını vurguladı.

Irak ordusundaki 15. Tümen 92. Tugay’daki ikinci alay komutanı Ribvar Aziz Şarku’l-Evsat’a şunları ifade etti; “Irak Ordusu ve güvenlik güçleri Telafer’i DEAŞlı teröristlerden tamamen kurtardı. Orada hiçbir militan kalmadı. Şu anda güvenlik güçleri, İyadiyye ve ona bağlı köylerde kalan DEAŞ militanlarıyla savaş halinde.”

Dün 15 ve 16. Tümen, 9. Zırhlı Kolordu terörle mücadele birimi güçleri, birlik polisleri, Haşdi Şabi ve aşiret mensuplarından oluşan Irak güçleri, çoğunluğu yabancılardan oluşan DEAŞ militanlarının kontrolündeki İyadiyye ilçesine (Telafer’in 12 km kuzeybatısı) doğru yöneldi.

Aziz şöyle dedi, “Şu anda İyadiyye’de ve ona bağlı birçok köyde şiddetli çatışmalar devam ediyor.” Bir hafta süren Telafer’in özgürleştirilmesi sırasında 500 kadar DEAŞ militanı öldürüldü. Bu süre zarfında karada ilerleyen güvenlik güçlerine uluslararası koalisyon uçakları eşlik etti.

Telafer’in özgürleştirilmesi bittikten sonra Irak ordusunun önünde hala DEAŞ’ın kontrolünde bulunan üç yeni bölge olacak. Bunlar, el-Enbar ilinde bulunan el-Kaim kazası, Selahaddin iline bağlı eş-Şarkat kazası ve Kerkük’e bağlı el-Huveyce kazası.

Dün askeri mühendisler, militan cesetleriyle dolu Telafer’in mahalle ve sokaklarını, DEAŞ’ın binalara ve caddelere yerleştirdiği bomba ve patlayıcılardan temizlemek için geldiler.

Bu arada, “Ey Telafer geliyorlar” operasyonunun başında bulunan özel kuvvetler komutanı Abdulemir Reşid Yarallah açıklamasında; 16. Piyade Bölüğü’nün dün İyadiyye’nin doğusundaki el-Ululiyye, Kusayr, el-Haruniye, el-Vailiye, Tel-Muhammed köylerini ve Telafer gaz atölyesini, sınır kalesini, Telafer Çimento Fabrikası’nı kurtardığını ifade etti. Ayrıca yine bu birliklerin Telafer’e doğru el-Kesk yolunu açıp İyadiyye’nin eteklerine vardıklarını belirtti. Bununla birlikte 15. Piyade bölüğü, İyadiyye’nin batısında bulunan İbrahim, Tel-Vaşi, Tel-Meryem ve Tel-Mazar köylerinde hakimiyeti sağladıklarını söyledi.

Ninova ili güvenlik ve savunma komitesi başkan yardımcısı Haşim el-Birifkani Şarku’l-Avsat’a şu açıklamayı yaptı; “Telafer’den kaçanların sayıları şuanda 15 binden fazla. Bunlar, Musul’un güneyindeki kamplara nakledildi. Ulaştırma bakanlığı ile koordinasyon halinde olan hicret ve muhacir bakanlığı, kaçan kişileri, Musul’un güneyindeki Hamam el-Alil ve Nemrud kamplarına taşıdı.”