Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak güçlerinden ‘Beyaz Bayraklar’a operasyon | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı, Tuzhurmatu’nun doğusunda silahlanan ‘Beyaz Bayraklar’ ve DEAŞ’ın uyuyan hücrelerine yönelik askeri bir operasyon başlattığını duyurdu. Öte yandan, güvenlik güçleri, Diyala ve Kerkük’te terörist çetelere bağlı bir gruba mensup 15 kişiyi gözaltına aldı.

Reuters’in haberine göre, operasyonun, İran ile geçtiğimiz yıl yapılan ve petrolün Kermanşah’taki rafinerilere kamyonlarla taşınması anlaşması gereği, taşınacak hat üzerinde devam ettiği belirtildi. Kamyonlarla petrol sevkiyatının geçtiğimiz hafta başlaması planlanıyordu. Ancak yetkililer yaşanan gecikmeyi ‘teknik sebeplere’ bağladılar.

Operasyona Haşdi Şabi güçleri de katılıyor

Emniyet Müdürlüğü Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, bölgenin temizlemesine yönelik Tuzhurmatu’daki operasyonların dün sabah erken saatlerde başlatıldığı, güvenlik ve istikrarın arttırılması, uyuyan hücrelerin ortadan çıkarılması ve temizlenmesinin hedeflendiği belirtildi. Açıklamada, operasyonun, 9. Zırhlı Birliği, Erken Müdahale Takımı ve Haşdi Şabi güçleri tarafından gerçekleştirildiği aktarıldı.

Haşdi Şabi’ye bağlı ‘Ali Ekber Tugayı’ güçleri, Tuzhurmatu’nun kuzeyindeki dört bölgede Hamrin dağları ile çevrili alanları kurtarmak için yapılan operasyonda ilerleme kaydettiğini duyurdu. Ali Ekber Tugayı’dan yapılan açıklamada, operasyonla Beyaz Bayraklar olarak adlandırılan grupta dahil olmak üzere, uyuyan hücrelere ve bölgedeki haydutların temizlenmesinin hedeflendiği belirtildi. Haşdi Şabi güçlerinin 11. tugayı olan Ali Ekber Tugayı ile Irak ordusu 37. tugayının ortak yürüttüğü temizleme operasyonunda Tuzhurmatu dağlarında iki kilometrelik bir alan temizlendi.

Operasyonda Peşmerge güçleri de yer alıyor iddiası

Ortak Operasyonlar Komutan Yardımcısı Korgeneral Abdulemir Yarallah, Kerkük’ün doğu bölgelerindeki DEAŞ terör örgütü ve Beyaz Bayraklar’ın izini Peşmerge güçleri ile koordinasyon içinde kapsamlı bir askeri operasyon başlatıldığını açıkladı. Ancak, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bağlı Peşmerge Bakanlığı, Genel Sekreteri Cabbar Yaver’in açıklamalarıyla, operasyonlarda kendileri ile koordinasyon yapıldığı açıklamalarını yalanladı.

Hedef Beyaz Bayraklar

Güvenlik uzmanı Fadıl Ebu Ragif, Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, operasyonda hedeflenen bölgenin, stratejik açıdan önemli olan Tuzhurmatu bölgesinin doğusundaki yaklaşık 23 kilometreye kadar uzanan sıra dağları kapsadığı ve bölgenin kontrol edilmesi zor bir dağlık bir alan olduğunu belirtti. Ragif, operasyonun Beyaz Bayraklar’ı hedeflediğine dikkat çekti.

Bölgede tüneller ve cesetlerin bulunduğunu belirten güvenlik uzmanı, operasyonun bir anda başlamasına rağmen, iyi hazırlanmış olduğuna dikkat çekerek, bu terörist grupların bir araya geldiği bölgelerde bir tehdit oluşturmaya başladıklarını belirtti. Ragif ayrıca, grubun DEAŞ terör örgütünün kalıntılarından mı yoksa yeni bir oluşum olarak mı ortaya çıktığına dair söylentileri de dile getirdi.

“Beyaz Bayraklar gerçek bir tehlike değil”

Haşdi Şabi gruplarından Asaib Ehli’l-Hak Sözcüsü Naim Abudi Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, “Beyaz Bayraklar gerçek bir tehlike değil. Ancak burada bir takım girişimlerle güvenlik açısından bir tehdit oluşturuyorlar. Özellikle Kerkük ve Tuzhurmatu’daki masum vatandaşlara yönelik bir tehdit var. Bu nedenle, askeri güçler ve Haşdi Şabi grupları ile ortak bir operasyon gerekliydi” ifadelerini kullandı.

Asaib Ehli’l-Hak, Barzani ailesine suçladı

Asaib Ehli’l-Hak Sözcüsü, amacın, Tuzhurmatu sakinlerine yönelik tehditleri ortadan kaldırmak, bu alanlarda kanunları uygulamak, kanun kaçaklarını takip etmek ve devletin prestijini buralarda hakim kılmak olduğuna dikkat çekti. Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve lideri Mesut Barzani ailesini, Beyaz Bayraklar grubunu desteklemekle suçlayan Naim, bunun kesin ve açık olduğunu, grubun başta Mesut Barzani’nin ailesi olmak üzere KDP’den destek aldığını söyledi. Sözcü, Beyaz Bayraklar grubunun 150 ila 200 kişiden oluştuğunu da sözlerine ekledi.