Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak hükümetinden göstericilerin taleplerini yerine getirme taahhüdü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ın güneyinde yolsuzluğa, işsizliğe ve kamu hizmetlerinin yetersizliğine yönelik protestolar ikinci haftasında da devam ediyor. Hükümet, göstericileri sakinleştirmeye yönelik açıklamalar yapıyor. Ancak tansiyon düşmüyor.

Irak’ta yolsuzluğa ve kamu hizmetlerinin yetersizliğine yönelik gösteriler ülkenin güney ve orta bölgelerindeki illerde dokuz gündür sürüyor. Irak hükümeti de bir yandan göstericileri tutuklarken diğer yandan da belirli alanlara yönelik reform ve kalkınma vaatleriyle protestoları kontrol altına almaya çalışıyor.

Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada güvenlik servislerinin halkçı gösterilerde, sabotajcılara ve provokatörlere karşı caydırıcı önlemler alması için bir yönerge yayınladığını duyuruldu. Başbakanlık Sözcüsü Sad Hadisi “Hükümetin üzerinde çalıştığı iki yol var. Bunlar, göstericilerin taleplerinin bir kısmına hızlı ve ciddi çözümler bulmak ve bu konuda çalışmak. Hükümet ayrıca orta vadeli diğer yollar üzerinde de çalışmasını sürdürüyor” açıklamalarında bulundu.

Hadisi, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Göstericilerin taleplerinin bir kısmı için zamana ve büyük mali ödeneklere ihtiyaç var. Bakanlar Kurulu’nun son oturumunda aldığı kararlar arasında Basra’ya giderek vatandaşların talepleriyle ilgili sorunlara çözüm arama sorumluluğu verilecek bir Bakanlık Komitesi oluşturulması bulunuyor.”

Basra sokaklarında dün protestoların şiddetri nispeten azaldı. Ancak petrol ve doğalgaz sahalarının önünde gösteriler devam etti. Yine de bu durum üretimi etkilemedi. Reuters haber ajansı, güvenlik ve enerji alanından kaynaklara dayandırdığı haberinde yaklaşık 200 göstericinin dün Siba’daki doğalgaz sahasının ana girişinde iş talep etmek için toplandığı bilgisini verdi.

Protestocular ayrıca “Garb el-Karna 1”, “Garb el-Karna 2” ve “er-Remliyye” gibi önde gelen üç petrol sahasının ana girişinde toplandı. Yerel yetkililer protestonun ham üretim ve ihracat faaliyetlerini etkilemediğini belirtti. Protestocular, üç petrol sahasındaki gösterilerin yanı sıra, limanda yeniden istihdam sağlanması konusunda kendileriyle anlaşma yapılmadan önce de tahıl, bitkisel yağ ve şeker sevkiyatı yapılan Umm Kasr Limanı’nı kapattı.

Tutuklamalar sürüyor

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Kerbela, Necef, Babil ve Divaniye’den sorumlu Orta Fırat Harekatı’nın Komutanı Korgeneral Kays Halef el-Muhammedavi, kötü hizmetlere ve işsizliğe karşı gösterilerin yapıldığı illere dışarıdan gelen provokatörleri tutukladı. Muhammedavi yaptığı basın açıklamasında tüm askeri birimlerin meşru hak talebinde bulunan göstericileri korumak için çalıştığını belirtti. Görevlilere “talepler üzerinde ciddiyetle çalışma ve bölgedeki gereksinimleri karşılama” çağrısında bulundu. Ayrıca göstericilerin yaklaşık yüzde 95’inin barışçıl olduğunu, Irak’ı savunmak için bir ay önce güvenlik güçleriyle birlikte hareket ettiğini ve yetkililerin verdiği talimatlara bağlı olduğunu kaydetti.

Barışçıl göstericilerin yanında “hesapları tasfiye etmeye, Irak’a zarar vermeye ve göstericilerin haklarını zayi etmek için dosyaları karıştırmaya kalkışan kişiler” olduğuna da işaret eden Muhammedavi “Necef ve Kerbela illeri dışında gelip gösterilere katılan, talepte bulunma amacı taşımayan, bilakis, askeri birimleri hedef alanlar var. Protestoculara ve güvenlik güçlerine ateş eden şahısları tutukladık” dedi.

Musenna Polis Komutanlığı da önceki gün “kargaşa çıkaran ve şehirdeki gösteriler sırasında hükümet bakanlıklarını ve parti merkezlerini yakan 65 kişinin tutuklandığını” açıkladı. Tutuklananlardan bazılarının üzerinde bulunan silahlara el koyulduğunu belirtti.

Ayrıca provokatörleri ve Bedir Örgütü’nü Musenna kentindeki parti merkezlerini yakmakla suçladı. Örgütün temsilcileri ise Musenna’da güvenlik birimlerine, yetkililere ve göstericilere “parti binalarını yakmaya katılanların kimliklerini ortaya çıkarmaları ve onları adalete teslim etmeleri” talebinde bulundu. Örgüt’ten yapılan açıklamada göstericilerin “işsizlere hizmet ve istihdam olanakları sağlanması ve enerjinin özelleştirilmesi projesinin kaldırılması” taleplerini destekledikleri kaydedildi.