Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak hükümetinden, IKBY’ye ‘gerginliği durdurun’ çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Hükümet Sözcüsü Saad el-Hadisi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY), Haziran 2014’ten beri Kürtler tarafından kontrol edilen tartışmalı bölgelerde provokasyon ve gerginliği durdurması, referandum sonuçlarını iptal etmesi ve Bağdat ile ciddi bir diyalog başlatması için çağrıda bulundu.

El-Hadisi yaptığı açıklamada, “Kürtler tarafından kontrol edilen Ninova, Diyala ve Kerkük bölgelerinde provokasyon ve gerginlik durmalı. Sözde tartışmalı bölgeler Irak hükümetinin yetkisine tabidir ve bu nedenle tüm idari ve hizmet konuları federal hükümetin yönetimi ve yetkisi altındadır. Ancak, Peşmerge güçleri, 10 Haziran 2014’ten sonra bölgede yayılmış, bölgesel yönetim sorumluları da yayılmış oldukları bölgelerden çekilmemeleri yönünde tutum sergilemişlerdir. Bu anayasaya aykırı” ifadeleri yer aldı.

El-Hadisi, Anayasa’ya aykırı olan referandumun sonuçlarının iptal edilmesi üzerinde durarak, Irak’ın birliğini güçlendirmek için ciddi diyaloğa girilmesi gerektiğini vurguladı.

Bağdat, IKBY tarafından bağımsızlık referandumuna şiddetle karşı çıktı. Erbil ve Süleymaniye’ye uluslararası uçuşların askıya alınması da dahil olmak üzere yaptırımlar uyguladı.