Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak İçişleri Bakanı, Ayetullah Sistani’nin Kerbela Temsilcisi’ni ziyaret etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Iraklı Şiiler’in dini mercii Ayetullah Sistani’nin Kerbela’daki temsilcisi Şeyh Abdul-Mehdi Kerbelai’ye geçtiğimiz Cuma günü düzenlenen saldırı girişimine tepkiler sürüyor.

Irak hükümetindeki üst düzey kişiler tarafından yayınlanan kınama ve suçlama açıklamaları sonrası, İçişleri Bakanı Kasım Araci, saldırı üzerine dini yetkili için tüm güvenlik ve yasal önlemlerin alınacağını açıkladı.

‘Tüm yasal ve güvenlik önlemleri alınacak’

Araci’nin ofisinden yapılan açıklamada, “İçişleri Bakanının, geçtiğimiz Cuma günü yaşanan talihsiz saldırı girişiminin ardından Abdul-Mehdi Kerbelai’nin sağlık durumunu öğrenmek için kendisini ziyaret ettiği” bildirildi. Araci, Kerbelai ile yaptığı görüşme sırasında, “güvenlik güçlerinin, olayla ilgili tüm önlemlerin alacağını” vurguladı.

Saldırı görüntüleri sosyal medyadan paylaşıldı

Dini otorite, “silahsız” bir gencin, Şeyh Kerbelai’ye saldırı girişiminde bulunduğunu gösteren videonun, geçtiğimiz Cumartesi günü Irak sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanmasının ardından saldırı girişimine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İbadi telefonla arayarak bilgi aldı

Irak Başbakanı Haydar İbadi, saldırı girişimi sonrası geçtiğimiz Pazar günü Şeyh Kerbelai’yle telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuri Maliki’de saldırıyı kınadı. Maliki, “kutsal alanların korunmasının sıkılaştırılması ve olayın aydınlatılması için soruşturma açılması” çağrısında bulundu.

Saldırgan yakalandı

Kerbelai’ye saldırı girişiminde bulunan genç hakkında henüz bir bilgi yok ancak Hüseyni Medya ve İletişim Başkanı Cemaleddin Şehristani, “saldırganın, güvenlik yetkililerine teslim edildiğini ve halen soruşturma altında olduğunu” söyledi.

Çok sayıda saldırıya maruz kaldı

Şeyh Kerbelai, 2004 yılının Eylül ayında patlayıcı bir maddenin bürosunun yakınlarında infilak etmesi sonucu, ofisinde çalışan 4 kişinin öldürüldüğü ve yaralandığı, birden fazla saldırı girişimine maruz kalmıştı. Kerbelai’ye düzenlenen saldırılara tam olarak neyin sebep olduğu bilinmiyor ve saldırı girişimlerini şuana kadar hiç üstlenen olmadı.

Şeyh Kerbelai, İmam Hüseyin Türbesi’nde üniversiteler, okullar ve hastanelerden gayrimenkul yatırımlara kadar uzanan büyük yatırımları denetliyor.