Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak İçişleri Bakanı: Sandıklar kasıtlı olarak yakıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak İçişleri Bakanı Kasım Araci, başkent Bağdat’ta seçim sandıklarının bulunduğu depoda yangın çıkmasının ardından “Hiç şüphe yok bu kasti bir hareket ve ben yangını soruşturmakla görevlendirilen polisin incelemelerini şahsen takip ediyorum” dedi.

Kaynaklar, teknik teçhizata tahsis edilen bir depoda yangının çıktığını, yangının ise oy sandıklarına tahsis edilen diğer üç depoya ulaşamadığını, “hasar oranının yüzde beşi aşmadığını” belirtti. Ancak diğer kaynaklar “çok sayıda sandığın” yakıldığını doğruladı.

Oy deposundaki hasarın büyüklüğü hakkında çelikili ifadeler bulunuyor. Seçimi kaybedeceğini düşünenlerin sandıkları kasıtlı olarak yaktıkları iddia ediliyor.

Seçim Komisyonuna yakın kaynaklar Şarku’l Avsat’a, “milyonlarca dolar değerinde çok sayıda ekipman yelpazesinin yandığına” işaret etti.

Komisyon sözcüsü Kerim et-Temimi, “Son seçimlerle ilgili prosedürlerin sorgulanmasıyla ilgili, bugünlerde şiddetli bir saldırıyla karşı karşıyayız” dedi.

el-Temimi Şark’ul Avsat’a verdiği demeçte, “Bağdat Rusafa seçim bürosunun depolarında çıkan yangın, personelin çabalarıyla oy sandıklarına ulaşmadan kontrol altına alındı. Komisyon elle sayma süreci kolayca yürütüyor, Tüm oylar yanmış bile olsa elektronik sayım sistemi ve teyit etme raporları elimizde. Bu sebeple pusulaların kaybı sonucu etkilemez” ifadelerini kullandı.