Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak ve İran’da meydana gelen depremde ölü saysı 300’ü geçti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran ve Irak sınır bölgesinde dün akşam meydana gelen 7.3 şiddetindeki deprem sonucu, İran’daki ölü sayısı 328’e, yaralı sayısı ise 2 bin 530’a ulaştı.

Irak ve İran arasındaki dağlık sınır bölgelerinde meydana gelen 7.3 şiddetindeki büyük deprem, yardım çalışmalarını engelleyen heyelanlara yol açtı.

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu, depremin Halepçe’nin 30 kilometre güneybatısında, İran’a komşu dağlık bir bölgede meydana geldiğini açıkladı.

Öte yandan bölgede 5.4 şiddetinde bir artçı deprem meydana geldi.

Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Saad Maan gazetecilere verdiği demeçte, “Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, IKBY’deki kurban sayısı 7, yaralı sayısı ise 321’e ulaştı” ifadelerini kullandı.

Twitter’da paylaşılan fotoğraf ve videolarda, korku içindeki insanların Süleymaniye’deki binaları boşaltıldığı ve binalarda büyük hasarların meydana geldiği görüldü. Bazıları kişiler, yeni depremlerden korktuğu için geceyi dışarıda geçirdi.

25 kilometreyi bulan derinlikteki deprem, Bağdat sakinleri tarafından yaklaşık 20 saniye hissedilirken, diğer illerde daha uzun süre hissedildi.

İran tarafında ise, Tebriz de dahil olmak üzere ülkenin batısındaki birçok bölgede deprem hissedildi.