Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak kamuoyu Musul’daki gizli hapishane iddialarını tartışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İnsan Hakları İzleme Komisyonu’nun Musul’un doğusunda içinde 400 terör şüphelisinin bulunduğunu iddia etti.

İnsan Hakları İzleme Komisyonu, Irak güvenlik güçlerinin geçtiğimiz birkaç ay içinde terör şüphesi ile yüzlerce insanı tutukladığını belirtti. Komisyon, Bağdat hükümetine tutukluluk şartlarının iyileştirilmesi ve tutukluların ailelerin bilgilendirilmesi çağrısı yaptı.

Komisyon tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kaydedildi:

“Irak Güvenlik Güçleri 400’den fazla kişiyi resmi olmayan yollarla tutukladı. 4 Temmuz 2018’de Musul’un kuzeyinde içinde 427 kişinin bulunduğu gizli bir hapishane tespit edildi. Bu insanların bazısı 7 aydır tutuklu. Irak hükümeti bu tür hapishanelerin varlığını daha öncede reddetmişti.

Irak istihbaratı geçtiğimiz günlerde İnsan Hakları İzleme Örgütünün yakın zamanda bir gözaltı merkezini ziyaret etmesine izin verdi. Gözaltı koşulları daha iyileştirilmiş görünüyordu ancak cezaevi hala çok kalabalık”.

Komisyon, isminin açıklanmaması şartı ile Irak Ulusal Güvenlik Hizmetinden bir sorumlunun kendilerine bazı tutuluların bir yıldan, hatta Musul’un DEAŞ’tan temizlenmesinden bu yana tutukluluk hallerinin devam ettiğini bildirdiğini açıkladı. Komisyon, Irak hükümetini henüz haklarında resmi bir suç bulunmayan tutukluları derhal serbest bırakmaya çağırdı.

Organizasyonun Ortadoğu Bölümü Müdür Yardımcısı hükümetin tutukluların ailelerine yakınlarının nerede olduklarını bilmek için elinden geleni yapması gerektiğini söyledi.

Öte yandan OHCHR, Musul’un kuzeyinde gizli bir hapishanenin varlığını yalanlıyor. Komisyon üyesi Dr. Fadıl Garavi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Kontrollerimizi dikkatli bir şekilde yürütüyoruz ve birçok yerde ofisimiz var. Musul’da ki mevcut ofisimiz bölgede gizli bir hapishanenin bulunmadığına işaret ediyor. Raporların işaret ettiği rakamlar doğru değil. Hükümet elinde bulunan DEAŞ’lı tutukluların sayısını açıkladı ve ailelerini bilgilendirdi. Şu an özel bir merkeze nakledilmiş durumdalar. Orayı sürekli ziyaret ediyoruz”.