Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak, Kerkük petrol sahalarını geliştirmek için BP ile anlaşma imzaladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) haberine göre Bağdat, yakın zamanda Irak güçleri tarafından Kürtlerden geri alınan Kerkük’teki petrol alanlarını geliştirmek amacıyla BP ile bir anlaşma imzaladı.

AFP muhabirinin aktardığı bilgide Irak Petrol Bakanı Cebbar Ali Luaybi ve BP temsilcisi Michael Townsend, anlaşmayı Baba Gürgür petrol alanındaki Kuzey Petrol Şirketi (NOC) binasında imzaladılar.

Irak Petrol Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada anlaşma ile günlük 750 bin varile kadar üretimin yapılmasının planlandığı belirtildi. Bağdat’ın açıklamasına göre Kerkük petrol sahalarının mevcut üretim kapasitesi günlük 420 bin varil. Ancak, Havana ve Bay Hasan rafinerileri dışındaki bu alanların petrol üretimi günlük 120 bin varil seviyesini geçmiyor ve yerel kullanım ile sınırlı kalıyor.

Irak Petrol Bakanı Luaybi, ekim ayında dev petrol şirketi BP’yi Kerkük petrol alanlarını geliştirmek üzere ülkesine destek vermeye çağırmıştı.

Kerkük de dahil Irak’taki tüm petrol sahaları geçen yüzyıla kadar İngiliz yönetimi altındaydı. Irak Petrol Bakanlığı, 2013 yılında ülkenin kuzeyindeki Havana ve Baba Gürgür petrol alanlarını geliştirme konusunda Kuzey Petrol Şirketi’ne yardım etmesi için İngiliz şirketi ile danışmanlık sözleşmesi imzaladı. Ancak AFP’nin haberine göre, DEAŞ terör örgütünün 2014’teki saldırısı ve ülkenin kuzeyi ile batısındaki geniş alanları kontrolü altına almasının ardından Bağdat hükümeti, Kürt güçlerinin petrol alanlarından faydalanmasının önüne geçmek adına çalışmaları başlatmadı. Irak Devlet Petrol Pazarlama Şirketi verilerine göre Baba Gürgür günlük 50 bin varil, Havana da günlük 50 ila 60 bin varil üretim kapasitesine sahip.

Yine AFP’nin haberine göre Petrol Bakanı Luaybi perşembe günü yaptığı yazılı açıklamada “Kerkük’ten Ceyhan Limanı’na uzanan petrol boru hattı ile ilgili bir anlaşma yapmak üzere yakında Türkiye’ye ziyarette bulunacağız” ifadelerini kullandı. Her ne kadar Irak güçleri Kerkük ve kuzey eyaletlerinde tartışmalı alanları geri almış olsa da Bağdat, militanlara yönelik düzenlenen askeri operasyonların neden olduğu hasar ve hattın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) sahasından geçmesi sebebiyle halen kuzey boru hattı yoluyla petrol ihraç edemiyor.