Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak Kürdistan referandumuna tepkiler artıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye ve İran, Irak Kürdistan bölge yetkililerinin Eylül ayında yapmaya hazırlandığı bağımsızlık referandumu ile ilgili, tepkilerini artırdılar. Ankara, bu adımın bölgedeki istikrarı bozmasının yanı sıra, Irak’ta bir iç savaşa neden olabileceğini kaydetti. Tahran ise, ABD’nin bölge devletlerinin bölünmesi için yürüttüğü bir politika olduğuna dikkat çekti. Kürdistan bölge başkanı Mesud Barzani ise, referandum ve bağımsızlık ile ilgili Bağdat’la görüşmelerin devam ettiğinin altını çizerek, Kürt lider, zamanında bağımsızlık referandumunda bulunma konusundaki kararlılığını yineledi

AK Parti Başkan Vekili Mehdi Eker, dün yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Irak Kürdistan hükümetinin bu referandumu yapma kararı, bölgenin herhangi bir sorununu çözmeyecek, bilakis Iraklıların yaşadığı krizlerin ve sorunların boyutunu derinleştirecek ve arttıracaktır. Irak ve Kürdistan Bölge yetkililerden, Bağdat ve Erbil arasındaki karışıklıkları Irak anayasası çerçevesinde diyalog ve müzakere yoluyla çözmelerini bekliyoruz.”

Türk Milliyetçileri de referanduma sert tepki gösterdi. Milli Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli dün düzenlediği basın toplantısında, atılacak adımın Büyük Kürdistan Devleti’nin ilanı demek olduğuna dikkat çekerek, “Bu Kürt adımının gerçekleşmesi; Ankara’nın savaş ilan etmesine neden olabilir” açıklamasında bulundu. Türkmen şehirlerini de içine alan, Bölge Başkanı Mesud Barzani tarafından ilan edilen hazırlıklara karşı durulmasını talep etti.

Tahran’da, İran Silahlı Kuvvetleri adına konuşan sözcü Mesud Cezairi ise, ülkesinin Kürdistan referandumunu reddeden duruşunu yineleyerek, durumun ‘ABD’nin bölge devletlerinin bölünmesi için yürüttüğü bir politika’ olduğuna dikkat çekti.

Geçtiğimiz hafta, Bakırî, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşme sırasında, Kürdistan referandumunun; sadece Irak’ta çatışma ve gerginliği artırmakla kalmayıp, aynı zamanda tüm bölge için yıkıcı sonuçlar doğuracağını da ifade etti. Ayrıca Bakırî, hem İran’ın hem de Türkiye’nin, referandumun yapılmamasını desteklediğini belirtti. İran Basının bildirdiğine göre, Bakıri ile Türk yetkililer arasında gerçekleşen istişare konularının en önemlisi; Kürdistan referandumuydu. Geçtiğimiz Temmuz ayının ortalarında Bakıri, Kürdistan referandumunun, bölgede yeni sorunların ortaya çıkaracağını ifade etmişti.

Mesut Barzani’den kararlılık vurgusu

Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani, referandum ve bağımsızlık ile ilgili Bağdat’la görüşmelerin devam ettiğinin altını çizerek, Kürt Liderler’in 25 Eylül’de gerçekleştirilmesi planlanan bağımsızlık referandumunda bulunma konusundaki kararlılığını yineledi. Barzani, AB temsilcisi ve Irak’taki İngiltere ve Almanya büyükelçileri ile ayrı ayrı toplantılar gerçekleştirerek, referandumun zamanında gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Barzani, Kürdistan’ın referandum ve iki taraf arasındaki ilişkilerin geleceği konusunda Bağdat’la olan görüşmelerini sürdüreceğini belirterek, “Son 100 yılda tüm yolları denedik, ancak Irak’ta ortaklık hala sağlanabilmiş değil. Irak Hükümeti ortaklığı sürekli geri çeviriyor. Tüm bu fedakârlıktan sonra, halkımız bağımlı kalmayı ve başarısız tecrübelerin yeniden zuhur etmesini kesinlikle kabul etmeyecektir” dedi.

Referandum heyeti yurt dışı ziyaretleri yapacak

Türkmen Kalkınma Partisi Başkanı ve Referandum Yüksek Kurul Üyesi Muhammed Sadeddin, Şark’ul Evsat’a yaptığı açıklamada, referandumun yerini açıklamak için birkaç delegasyonun yakında komşu ülkeleri, Arap ve Avrupa ülkelerini, ayrıca ABD ve Rusya’yı ziyarette bulunacağını kaydetti. Bu ülkelere; Pakistan, Suudi Arabistan, Ürdün ve Mısır da dâhil.