Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak, Meclis Başkanı’nı seçemiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak parlamentosunun yaşı en büyük üyesinin başkanlığında yarın gerçekleştirilecek oturumunun meşruluğuna yönelik tartışmanın devam ettiği bir dönemde, blokların üç makamın başkanlığı için aday gösterilecek kişilerin isimlerini belirlemesi beklenirken temkinli bir sakinlik hüküm sürüyor.

Irak parlamentosunun yaşı en büyük başkanı Muhammed Ali Zeyni, söz konusu oturumun, blokların temsilcilerinin konuyla ilgili vardığı anlaşma sonrasında Meclis Başkanlığı Heyeti için adayların belirlenmesi açısından önemli olduğunu bildirdi. Zeyni, dün yaptığı basın açıklamasında şöyle dedi: “Siyasi bloklar, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın konumunun belirlenmesine başlamak için Parlamento Başkanlığı Heyeti adaylarının seçimi ile ilgileniyor. Çünkü ülkedeki genel durum, özellikle Basra’daki huzursuzluklar, durumun daha fazla tırmandırılmasına katlanamaz.”

En üstün Şii otoritesi olan Ayetullah Ali es-Sistani, ikinci dönemi kazanma ihtimali yüksek olan mevcut Başbakan Haydar İbadi de dahil olmak üzere, önde gelen bazı potansiyel adayları görmezden gelerek bir sonraki hükümet başkanlığı adaylığı için Şii Evi’nde kendisini dayatırken, Sünni Ev ise parlamento başkanı seçimi için adaylarının isimlerini belirlemede son aşamalara ulaştı.

Sünni Cumhurbaşkanı, Şii Birinci Yardımcı ve Kürt İkinci Yardımcı seçmek için yarın gerçekleştirilecek olan meclis oturumunun anayasallığına ilişkin tartışma devam ederken, hukuk uzmanı Ahmed İbadi, Şarku’l-Evsat’a şu ifadeleri kullandı: “Yaşça en büyük olan Meclis Başkanı, siyasi bloklar uzlaşarak yeni bir Başkan seçmediği sürece toplantılara Başkanlık etmeye devam etmek zorunda. Meclis’teki siyasi bloklar, önce parlamento başkanının ve onun iki yardımcısının seçilmesi, sonra cumhurbaşkanı seçimi için adaylıkların açıklanması ve daha sonra da en büyük bloğun duyurulması şeklindeki anayasal sürece bağlı olmalılar. Yaşı en büyük olan Başkan anayasanın 54 ve 55’inci maddeleri gereğince yeni Başkan seçilinceye kadar görevi devralır.”

Meclis başkanlığı için 9 adaydan biri olan milletvekili Muhammed el-Halidi’ye göre, bugün yeni başkanın kim olacağı konusunda fikir birliğine varılması için kritik bir gün olacak. Halidi, dün yaptığı basın açıklamasında şöyle dedi: “Sünni bloklar arasında toplantılar ve müzakereler devam ediyor. Henüz bir sonuca ulaşılmadı, tüm adayların oylar açısından payı var.”

Anbar ilinden milletvekili olan ve parlamento başkanlığını kazanma ihtimali en yüksek kişi olan Muhammed Halbusi ise Şarku’l-Evsat’a şu ifadeleri kullandı: “Başbakan adayı konusunda uzlaşmak için Sünni çatı bloğu ya da diğer Şii ve Kürt ortaklarla anlaşmaya varmamız bekleniyor. Cumartesi günkü oturumda parlamento başkanlığı kararı belli olacak. Tüm göstergeler, tüm kesimlerin benim adaylığım konusunda neredeyse tam bir uzlaşma olduğu yönünde.”

Ninova ilindeki “Zafer Koalisyonu” nun lideri, eski Savunma Bakanı ve Parlamento başkanlığı için dokuz adaydan biri olan Halid el-Ubeydi’nin, “Karar Koalisyonu” nun lideri ve güçlü adaylardan biri olan Usame en-Nuceyfi ile görüşmesi ve aralarında uzlaşmanın sağlanması siyaset çevreleri şaşırttı. Son dakikalarda yapılan bu anlaşma, üçüncü bir rakibin yolunun kesilmesi anlamına geliyor.

Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, Nüceyfi ve Ubeydi’nin, “Salih el-Mutlak başta olmak üzere çeşitli politikacıların ve liderlerin katılımıyla siyasi meseleleri, yerinden edilmiş kişileri ve kurtarılmış şehirlerin yeniden inşasını” tartıştıkları belirtildi. Ayrıca ikisinin, “Musul ve Anbar başta olmak üzere, Arap ve uluslararası yatırım şirketlerini kurtarılmış şehirlerin yeniden inşasına katkıda bulunmaya teşvik etmek için uyumlu çabaların önemi üzerinde fikir birliğine vardıkları” bildirildi. Nuceyfi’nin, “Ubeydi’nin azim ruhunu ve sabit ulusal tutumlarını” övdüğü ve “Irak halkı için gerekli hizmet ve yardımı sağlamaya yönelik çabalarında daha başarılı olmasını” temenni ettiği kaydedildi.

Açıklamaya göre Ubeydi ise, “Nuceyfi’nin Irak ruhunu ve olumlu çabalarını” takdir etti. “Nuceyfi’nin mevcut sorunlara bakış açısının ve Temsilciler Meclisi liderliği konusundaki saygın rekabetinin” altını çizdi ve şöyle dedi: “Parlamentoya liderlik edecek herhangi bir sadık ulusal şahıs, ülkenin kazancı olacak. Cumhurbaşkanlığı makamını halkın ve milletin çıkarlarına zarar vermek için fırsat kollayan yolsuzluk endüstrisinin kurumlarından biri haline getirmezse, ulusal hayırseverlerin tüm desteğini alacak.”