Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak ordusu, çöl bölgesinde DEAŞ’a operasyon başlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Ordusu’ndan bir yetkilinin verdiği bilgiye göre, ordu güçlerinin, Irak şehirlerini DEAŞ teröristlerinden geri aldıktan sonra DEAŞ militanlarının kaçtığı çöl bölgesinin teröristlerden arındırılması amacıyla operasyon başlattı.

Irak Ordusu’na bağlı güçler, ülkenin batısındaki Suriye sınırı boyunca uzanan çöl bölgesine yönelik, geçtiğimiz perşembe günü, Selahaddin ve Ninova bölgelerinden iki operasyon başlatmıştı. Ordu güçleri, bu operasyonla çöl bölgesinde üçüncü cepheyi açmış oldu.

AFP’ye bilgi veren Irak Ordusu’na bağlı subaylar, operasyonda, yerel aşiretlerin yanı sıra, ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin de hava desteği sağlayacağını ifade ederek, operasyonun el-Anbar bölgesinin kuzeyinde bulunan Beci kenti yönünde ilerleyeceğini kaydetti.

Subaylar, Suriye sınırındaki el-Kaim kasabasından hareket eden birliklerin, Ninova’dan gelen birliklerle birleşmesi için de harekete geçildiğini sözlerine ekledi.

Irak’ın çöl bölgesindeki operasyonların başarıyla sonuçlanması halinde, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin, DEAŞ’ın Irak’ta tamamen yenilgiye uğratıldığını açıklaması bekleniyor.

“Patlayıcı yüklü araçları ele geçirdik”

Konuya dair bir açıklama yapan Haşdi Şabi Güçleri Genel Komutanı Ebu Mehdi el-Muhandes, operasyon başlatılan bölgenin, DEAŞ terör örgütünün Irak’ta varlık gösterdiği son bölge olduğunu söyledi. El-Muhandes, açıklamasında, şu ifadeleri kullandı; “Irak’ın batı bölgesindeki çöl arazisi, DEAŞ terör örgütü militanlarının Suriye ve Irak arasındaki ulaşımı açısından stratejik bir önem arz ediyordu. DEAŞ, Suriye’den Musul, Kerkük ve Selahaddin gibi bölgelerdeki çatışmalara katılmak için gelen militanlarını burada eğitiyordu. Şu ana kadar bölgede yaklaşık yüz köyü yeniden kontrol altına almayı başardık. Operasyonlar esnasında birçok silah deposu ve hazırlanmış patlayıcı yüklü araçları ele geçirdik. Sınırdaki çöl bölgesini temizlemeden Irak merkezi kentlerinin güvenliğini sağlayamayız.”

Operasyon, Irak Ordusu’nın 17 Ekim 2016 tarihinde, DEAŞ terör örgütüne karşı başlattığı operasyonların son halkası olarak gösteriliyor. Ordu güçleri, 9 ay süren operasyonlar kapsamında, el-Anbar vilayetindeki Ramadi ve Felluce kentlerinden, Musul’un kuzeyindeki Telafer kentine kadar uzanan büyük bir alanı DEAŞ’tan kurtarmıştı.