Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak ordusu, Kaim operasyonunu 4 günde bitirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, dün terör örgütü DEAŞ’tan kurtarılan Kaim bölgesini ziyaret ederek, Suriye’ye sınır olan Husaybe Sınır Kapısı’na Irak bayrağı astı.

Ayrıca İbadi, Anbar vilayetinin merkezi Ramadi’ye yaklaşık 200 kilometre mesafede bulunan ve sadece küçük bir kısmı DEAŞ örgütünün kontrolünde olan Hadise bölgesini de ziyaret gerçekleştirdi. Şehrin kontrolünü ele geçiren askerleri tebrik etti.

Çatışmaların ardından DEAŞ unsurlarının ve yabancı savaşçıların aileleri ile birlikte Ebu Kemal kasabasının Suriye tarafına kaçtıkları belirtildi. DEAŞ’in 2014’den beri kontrol altında tuttuğu Kaim’den başka Irak kuvvetlerinin önünde yalnızca Rava kasabası ve Anbar bölgesindeki çöllük alanın bulunduğu belirtildi.

Ordu tarafından yapılan açıklamaya göre, operasyonlara General Mahmud el-Falahi liderliğindeki Anbar Operasyon Komutanlığı önderlik ederken, Anbar İstihbarat Ajansı’nın yanısıra, Güvenlik ve İstihbarat Müdürlüğü, Ulusal Güvenlik ve Terörle Mücadele İstihabarat Birimi de katıldı.

Operasyonlar sırasında hedefin; Saad Askeri Hava Üssü, eski tren istasyonu, Kaim Çimento Fabrikası, Güney ve Kuzey havaalanlarının yanı sıra Fırat Nehri’nin güney kıyısını ve tren istasyonuna giden yolu güvence altına almakla birlikte Akashat ile önemli ve stratejik alanların ele geçirilmesi olduğu belirtildi.

Öte yandan, operasyon komutanlığı, Anbar’daki çatışmalarda DEAŞ terör örgütünden yaklaşık 500 militanın öldürüldüğünü bildirdi.