Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak ordusu ve Peşmerge ateşkes konusunda anlaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD öncülüğündeki DEAŞ ile Mücadele Koalisyon Basın Ofisi’nden yapılan açıklamada, Kuzey Irak’ta Peşmergelere karşı yürütülen operasyonun durdurulması için ateşkes anlaşması yapıldığını duyurdu.

DEAŞ ile Mücadele Koalisyon Sözcüsü, Bağdat’ta yaptığı açıklamada, ateşkes anlaşmasının tüm tarafları kapsadığını belirtti.

Irak ordusu ve Peşmerge arasında Habur Sınır Kapısı yakınlarında şiddetli çatışmalar yaşanmıştı.

Erbil ile Bağdat arasındaki gerginlik ilk olarak Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) tarafından bağımsızlık referandumu yapılması ve referandum sonuçlarında yüzde 90 ‘evet’ çıkmasının ardından tırmanmıştı.

IKBY yönetimi, artan bölgesel ve uluslararası baskı ve yaptırımların ardından referandum sonuçlarının dondurulması teklifinde bulunarak Bağdat ile diyalog girişiminde bulundu.

Ancak Irak Başbakanı Haydar İbadi, referandumun tamamen iptal edilmesi gerektiğini belirterek IKBY yönetiminin bu teklifini reddetti.

DEAŞ ile Mücadele Koalisyon’unda görevli bir subay Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada, Bu sabah şiddetli çatışmaların yaşandığı Kaim kasabasında, DEAŞ terör örgütü unsurlarına yönelik düzenlenen operasyonlarda çok sayıda mühimmatın ele geçirildiğini belirtti.

Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Irak’taki radikal örgütlerin son kalesine karşı askeri operasyonların ikinci gününde Irak güçlerinin hiçbir kayıp vermeden 25’ten fazla teröristi etkisiz hale getirdiği belirtildi.

ABD öncülüğündeki koalisyon, DEAŞ’a karşı başlatılan ‘Son Büyük Savaş’ isimli Kaim’i kurtarma operasyonun, Irak ve Suriye tarafında da sonuçlandırılması bekleniyor.