Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak ordusu ve Peşmerge Fişhabur için anlaşmaya vardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bağdat ile Erbil arasında Suriye-Irak ve Türkiye arasında stratejik üçgen konumundaki Fişhabur için anlaşma sağlandığı iddia edildi.

Hükümet Kaynaklarının belirttiğine göre, Irak güçleri ve Peşmerge dün, Fişhabur sınırında federal güçlerin konuşlandırılması konusunda anlaşmaya vardı.

AFP’nin haberine göre Peşmerge herhangi bir savaş olmaksızın barış operasyonu çerçevesinde Fişhabur’daki federal güçlerin konuşlandırılması konusunda anlaştı.

Bağdat, Fişhabur üzerinde kontrol sağlamak için Kürt Güçleri ile yaptığı şiddetli çatışmadan sonra cuma günü yapılan ateşkes çerçevesinde çatışmalar durdurulmuştu.

Bağdat ile Erbil arasındaki gerginlik yapılan bağımsızlık referandumundan “evet” sonucu çıkmasından bu yana her geçen gün daha da tırmanıyor.

Irak güçleri Tartışmalı Bölgeleri geri aldı

25 Eylül’de Erbil’de yapılan bu referandumdan sonra Bağdat hükümeti bölgeyi hava ulaşımına kapatırken aynı zamanda bir dizi yaptırım kararı aldı.
Aynı şekilde Irak güçleri, çatışmalı bölgelerden tümünü, özellikle Türkiye sınırındaki Ninova’da bulunan bölgeleri ve petrolün yoğunlukta olduğu Kerkük’ü Peşmergeden geri aldı.

Petrol bölgelerini Kürtler kontrol ediyordu

Fişhabur, Türkiye-Suriye-Irak sınırı arasında Kürtler için stratejik önem arzeden bir bölge. Peşmerge güçleri 3 sene önce yaşanan DAEŞ saldırısının ardından yaşanan kaosa kadar, Kerkük’ten geçerek kuzey Ninova ve Musul’a uzanan petrol boru hattı üzerinde kontrol sağlamaktaydı.