Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak Güçleri Telafer’e yaklaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak güçleri, Pazar günü sabahın erken saatlerinde Telafer’in çevresindeki köylere başlattığı saldırıdan sonra DEAŞ’ı Ninova ilindeki en büyük karargâhında köşeye sıkıştırdı.

Telafer’in yanında el-Mahlebiyye, el- İyaziyye ilçelerinin ve Telafer’e bağlı 47 köyün kurtarılmasını hedefleyen “Ey Telafer! Biz geliyoruz” isimli operasyonun ikinci gününde gerçekleşen çatışmalar sonucunda Irak güçleri Telafer’e yaklaştı. Irak güçleri, yakın zamanda Telafer’e girmeye hazırlanıyor. Diğer taraftan askeri kaynakların aktardığını bilgilere göre, şu ana kadar bölgeden ve Telafer’in etrafındaki köylerden göç eden sivillerin sayısı 10 bine ulaştı. Irak ordusundan bir Yarbay Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, “Telafer’i kurtarma operasyonuna katılan askeri birlikler dün, batı ve doğu tarafından ilçenin sınırlarına ulaştı. İlçeye girilmesi için ilerlemenin ilçenin her yönünden tamamlanması bekleniyor” dedi. Güvenlik güçlerinin Sincar ve Telafer’i birbirine bağlayan yolun kontrolünü geri aldığını belirten yarbay, ilçenin doğusundaki en önemli bölge olan el-Kifah bölgesine yaklaşıldığını söyledi.

Yarbay, “DEAŞ militanları henüz, Irak güçlerinin ilerlemesine karşı güçlü bir direnç göstermiş değil. Ancak, ilçeye giden yolların hepsi patlayıcılarla döşenmiş. DEAŞ militanları son iki günde emniyet güçlerine bomba yüklü araçlarla 13 defa intihar saldırısı düzenledi. Koalisyon uçakları ve Irak hava kuvvetleri bu araçlardan 11’ini imha edebilse de diğer iki aracın güvenlik güçlerinin yanında patlatılmasına engel olamadı” dedi. Yarbay, ilçenin etrafında yaşanan çatışmalarda onlarca DEAŞ militanının öldürüldüğünü, geri kalanlarının da ilçenin içine doğru kaçtıklarını ifade etti.

“Ey Telafer! Biz geliyoruz” operasyonunun komutanı Abdül Emir Yarallah, dün yaptığı açıklamada, terörle mücadele güçlerinin Telafer’in batısındaki bazı köyleri DEAŞ’tan kurtarırken, Irak ordusunun 15. Piyade birliğinin Tuveym ve Mecarin köyünü kurtardığını ve Kesk karayolunun el-Mahlebiyye’ye giden tarafının kesildiğini söyledi.

Diğer taraftan Federal Polis, Telafer’in batısında Haşdi Şabi askerlerinin yanında bulunan birliklerinin, ilçenin 19 kilometre karelik bir alanına girebildiklerini, DEAŞ’ın yerleşim bölgelerindeki savunma hatlarına yakınlaştıklarını belirtti. Federal Polis, toplarının Telafer’in batısındaki el-Kifah bölgesinde bulunan bir cephaneyi imha ettiğini açıkladı. Irak Federal Polis Komutanı Korgeneral Raid Şakir Cevdet, yaptığı basın açıklamasında, “Birliklerimiz, el-Abra vadisini DEAŞ’tan kurtarırken, el-Kifah bölgesinden birkaç yüz metre uzaklıktan olan bir köye ulaştılar” dedi.

Telafer çevresinde çatışmalar sürerken, Ninova il Meclisi Başkan Yardımcısı Nureddin Kaplan Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, “Son günlerde birçok göç olayı yaşandığı gibi, dün yaşanan çatışmalar bölgedeki birçok sivilin, Irak ordusunun kontrolü altında bulunan güvenli bölgelere göç etmesine sebep oldu. Son birkaç günde Telafer çevresindeki köylerden büyük bir göç dalgasına şahit oluyoruz. Yaklaşık 10 bin kişi bölgeden ayrıldı. Bunlardan bazıları Musul’un güneyindeki kamplara nakledildi, bazıları da Musul kentine yerleştirildi. Musul’un güneyindeki Hammam el-Alil mülteci kampındaki bekleme merkezinde şuan, 3 binden fazla göçmen bulunuyor” dedi.

DEAŞ’ın kontrolü altında bulundurduğu diğer alanlardaki gibi Telafer’de de kaç sivilin yaşadığının bilinmesi zor çünkü sivillerin dışarıyla iletişim kurması yasak. Uluslararası koalisyon şuan Telafer ve çevresinde 10 ila 50 bin arasında sivilin yaşadığını tahmin ediyor. BM’nin Irak’tan sorumlu İnsani Yardım Koordinatörü Lise Grande yaptığı açıklamasında, “Şehirdeki yaşam şartları çok zor. Yiyecek ve su tükendi. İnsanlar, hayatta kalmak için gerekli olan temel ihtiyaçlardan yoksun. Ailelerin karşı karşıya kaldığı ciddi tehlikelerden derin endişe duyuyoruz. Çatışma taraflarının tümünün sivil kayıpların olmaması ve uluslararası insancıl hukukunun gereği olarak sivillere verilen insani yardımın onlara ulaşması için her şeyi yapmalıdır” ifadeleri yer aldı. Öte yandan yerel yetkililer DEAŞ militanlarını insanları kalkan olarak kullanmakla suçluyor. Irak güçlerinin 2014’teki büyük saldırı sonucunda DEAŞ’a kaptırdığı toprakların çoğunu geri almasına rağmen DEAŞ, Telafer’in yanı sıra Kerkük eyaletindeki (Bağdat’ın 300 km kuzeyinde) Haviya bölgesini ve Irak’ın batısındaki Anbar ilinin Suriye sınırında bulunan bölgesini kontrol etmeye devam ediyor.

İbadi Telafer’e operasyonun başladığını açıklamıştı

Irak güçleri pazar günü erken saatlerde üç bölgeden eş zamanlı başlattığı operasyonda ilerleme kaydetmeye devam ediyor. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi televizyondan yaptığı açıklamada, Telafer’in geri alınması için askeri operasyon başlatıldığını açıklamıştı. Telafer ilçesi, Irak güçlerinin geçtiğimiz temmuz ayında DEAŞ’tan geri aldığı Musul kentinin 70 km batısında bulunuyor. Musul’un geri alınmasıyla radikal örgüte büyük bir darbe vurulduğu düşünülüyor. Telafer ilçe meclisi başkanı Muhammed Abdulkadir’in Fransız Haber Ajansı’na aktardığı bilgilere göre şuan Telafer’de aralarından yabancıların da olduğu yaklaşık bin DEAŞ militanı bulunuyor.