Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak ordusundan DEAŞ’a çöl operasyonu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak ordusuna bağlı güçler, ülkenin batısındaki el-Anbar vilayetinde bulunan çöl bölgesinde DEAŞ terör örgütü unsurlarına yönelik güvenlik operasyonu başlattı. Operasyon, el-Anbar’dan Suriye ve Ürdün sınırına kadar olan alanı kapsayacak. Öte yandan DEAŞ terör örgütünün Kerkük ve Diyala vilayetinde düzenlediği saldırılar sonrası Irak ordusu tarafından başlatılan operasyonlarda sürüyor.

Irak ordusunun, Haşdi Şabi militanlarıyla ortaklaşa gerçekleştirdiği operasyonlara dair bilgi veren uzmanlar, operasyonların DEAŞ unsurlarının çöl bölgesinde yeniden toparlanmasını engellemek amacıyla düzenlenen rutin operasyonlar olduğunu ifade etti.

Askeri ve Güvenlik Uzmanı Fazıl Ebu Ragif, Şarku’l Avsat’a yaptığı değerlendirmede, operasyonların DEAŞ’a karşı sürdürülen rutin operasyonlar olduğunu belirtirken, Irak Parlamentosu Savunma Komitesi Üyesi ve el-Anbar Milletvekili Muhammed el-Kerbuli ise operasyonların DEAŞ terör örgütünün çöl bölgesinde yeniden faaliyet göstermesi üzerine başlatıldığını söyledi.

Devriye operasyonları devam ediyor

El-Anbar vilayetinden Irak Gönüllü Halk Güçleri (Haşdi Aşairi) liderlerinden Katri el-Abidi, Haşdi Aşairi tarafından desteklenen Irak ordusuna bağlı 7. Tugay kuvvetlerinin, Suriye ve Ürdün sınırı yakınlarında çöl bölgelerinde savaş uçaklarının da desteğiyle DEAŞ terör örgütü unsurlarını etkisiz hale getirmek üzere devriye operasyonları başlattığını bildirmişti.

Operasyonların hedefinin, sınır kapılarına kadar uzanan çöl yollarının güvenliğe alınması olduğunu ifade eden el-Abidi, Irak ordusuna ait savaş uçaklarının bölgede bulunan DEAŞ sığınaklarını bombaladığını ve mayın temizleme ekiplerinin hareketi kolaylaştırmak üzere mayın temizleme çalışmalarına başladığını dile getirdi.

Bu kapsamda, Şarku’l Avsat’a değerlendirmelerde bulunan el-Anbar Milletvekili Muhammed el-Kerbuli, çöl bölgelerinde DEAŞ’a bağlı terör hücrelerinin varlığına işaret ederek, bu hücrelerin çeşitli yerlerde güvenliği zedeleyen eylemlerde bulunmasına rağmen büyük bir tehlike arz etmediğini sözlerine ekledi.

“Devriye gezen askerlere saldırabilirler”

Söz konusu terör hücrelerinin etkisiz hale getirilmesi gerektiğini ancak şu aşamada büyük bir tehlike yaratmadığını belirten el-Kerbuli, “DEAŞ’a bağlı terör hücreleri, çöl bölgelerinde düzenledikleri saldırılarla sık sık devriye gezen askerlere ve güvenlik güçlerine karşı tehdit oluşturabilir. Can kaybı olmaması için söz konusu unsurların yok edilmesi gerekiyor” dedi.

Kerkük ve Diyala operasyonun devamı

Askeri ve Güvenlik Uzmanı Ebu Ragif ise Şarku’l Avsat’a yaptığı değerlendirmede, çöl bölgesindeki operasyonların, Irak ordusu tarafından Kerkük ve Diyala’da başlatılan operasyonları tamamlama niteliğinde olduğunu söyledi. Ragif konuşmasını şöyle sürdürdü; “Operasyon aynı birçok hedefi gerçekleştirmek için düzenleniyor. Bu operasyonlarla birlikte bazı terör noktalarının yok edilmesi, bölgeye termal ve lazer kameraların yerleştirilmesi açısından önem arz ediyor.”

Irak yönetimi Kerkük, Diyala ve son olarak el-Anbar’da başlatılan operasyonların ne kadar devam edeceğine dair bilgi vermedi. Ancak, Diyala Operasyonları Komutanı General Mazhar el-Azzavi, bugün, Diyala’nın doğusunda düzenlenen operasyon sonuçlarına dair bilgi verdi.

Teröristlere ait sığınaklar ele imha edildi

Konuya dair düzenlediği basın toplantısında, gazetecilere bilgi veren el-Azzavi, “Operasyonda belirlenen hedeflere ulaşıldığını ve teröristlerce kullanılan 26 adet silahın bulunduğu bazı sığınaklar ile teröristlere ait 25 ekipman ele geçirilmiştir” ifadelerini kullandı.

Irak ordusu, polis kuvvetleri ve Haşdi Şabi güçlerinin, Hamrin dağları bölgesinde savaş uçaklarının da destek verdiği bir operasyon başlattı. DEAŞ terör örgütü militanlarının tespit edilmesi için çalışmalar sürüyor.