Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak ordusunun Kürt bölgelerindeki ilerleyişi sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak ordusu, ülkenin kuzeyindeki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) topraklarının kontrolünü ele geçirdi. Reuters Haber Ajansı’nda yer alan haberde, bir gecede ülkedeki dengelerin değişmesine neden olan operasyonun genişletildiği kaydedildi.

Merkezi hükümet tarafından Irak’ın IKBY bölgesinin kontrolü altında bulunan şehir ve köyleri geri almak için yürütülen operasyonunun ikinci gününde, Peşmerge güçleri İran sınırı yakınındaki tartışmalı Hanekin bölgesine doğru çekildi.

Hükümet güçleri de Kerkük yakınlarındaki son iki petrol sahasının kontrolünü ele geçirdi. Haşdi Şabi’ye bağlı Yezidi militanlar Musul’un batısındaki Sincar’da kontrolü ele aldı.

Reuters’ın haberinde, hükümet güçlerinin Kuzey Irak haritasının yeniden çizmeye zorladığı ve geçen ay bağımsızlık referandumu düzenleyerek Bağdat’ı kızdıran Kürtlerin elinin daha da zayıfladığı bilgisi verildi.

Petrol fiyatları kaostan etkilendi

Kürtler, Irak’ın kuzeyindeki üç dağlık alanı özerk bölge olarak yönetiyor.

Ancak Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, IKBY dışındaki tüm bölgelerde Irak bayrağının dalgalanması emri verdi. Irak ordusu ilk adım olarak Kerkük’te kontrolü sağladı.

Irak’ın önemli petrol bölgelerinden birinde gerçekleşen operasyon, ham petrol fiyatlarında da artışa neden oldu. Brent petrolünün varil fiyatı 58 doları aştı.

Irak ordusunun şu ana kadar direnişle karşılaşmadığı belirtiliyor. Bölgeden gelen haberler sadece operasyonun ilk gününde Kerkük yakınlarında küçük çapta birkaç çatışmanın yaşandığı yönünde. Irak’ın etnik olarak en karışık kentlerinden biri olan Kerkük’te, IKBY yönetimine karşı çıkan Türkmenler Irak ordusunun şehri almasını kutladı. Kürtlerin bir kısmı ise şehri terk etti.

Tüm IKBY bayraklarının kaldırıldığı cadde ve sokaklarda, ABD tarafından eğitilen özel Irak kuvvetleri ve yerel polis, düzeni korumak için devriye geziyor. Dükkanlar, mağazalar ve okullarda hayat normale döndü. Çatışma endişesiyle kısa süre önce Şehri terk eden Kürt ailelerin dönüşü sürüyor. Erbil’e doğru yola çıkan Peşmerge konvoyları ise yollarda uzun kuyruklar oluşturuyor. Bu durum, sivillerin kente girişini zorlaştırıyor.