Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak parlamentosu, Fuad Hüseyin ve Berhem Salih arasında bölündü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak parlamentosunda daha önce görülmemiş bölünmeler yaşanırken görev süresi sona eren Cumhurbaşkanı Fuad Mahsum’un yerine seçilecek aday konusunda da ayrılıklar sürüyor. Cumhurbaşkanı seçimi her ne kadar başbakan ve meclis başkanı seçimine oranla daha kolay olsa da bu kez Kürtler, kendilerine ayrılan bu makam konusunda anlaşmazlığa düştü.

Kürt siyaseti içinde cumhurbaşkanı adayı konusunda ciddi bölünmeler yaşanıyor. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) iki ana partisi olan Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Kürdistan Demokratik Partisi (KDP), parlamentodaki cumhurbaşkanlığı seçimine bir gün kala iki farklı adayı destekliyor. KDP, Fuad Hüseyin’i aday gösterirken KYB ise Berhem Salih’i aday gösterdi.

Parlamentodaki siyasi grupların büyük çoğunluğu henüz hangi adayı destekleyeceğine dair net kararını vermezken parlamento üyeleri konuya dair görüşlerini ardı ardına açıklıyor. Hadi el-Amiri liderliğindeki Fetih Koalisyonu ile Nuri el-Maliki liderliğindeki Kanun Devleti Koalisyonu’nun bir araya gelerek oluşturduğu parlamentodaki Bina grubu üyeleri adaylara ilişkin görüşlerini Şarku’l Avsat’a açıkladı.

Bina grubundan bir milletvekili Şarku’l Avsat’a verdiği röportajda “Grubumuzun KDP lideri Mesud Barzani ile Başbakanlık adayımızı desteklemesi karşılığında Fuad Hüseyin’i destekleyeceğine dair yayılan iddialarının aksine henüz hangi adayı destekleyeceğine dair karar vermediğini söyleyebilirim” ifadesini kullandı.

İsminin açıklanmasını istemeyen söz konusu yetkili, Bina grubunun kesin tavrını açıklamaya hazırlandığını ancak grup içinde herkesin istediği adaya oy vermesi konusunda serbest bırakılması yönünde bir eğilim olduğunu söyledi.

Yetkili sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

“Anlaşmalar yapılıyor ancak henüz imza aşamasına gelinmedi. Parlamentoda ise KDP’nin IKBY bağımsızlık referandumunu şiddetle savunması ve hem Fuad Hüseyin hem de Berhem Salih’in bu referandumda bağımsızlıktan yana oy kullanması nedeniyle endişeli bir atmosfer hakim.”

Yarın yapılacak cumhurbaşkanlığı oylaması öncesi parlamentodaki son durumun ne olduğuna dair sorulan soruyu yanıtlayan yetkili Meclis Başkanı Muhammed Halbusi’yi destekleyen Sünni grupların, Berhem Salih lehine tavır alacağını söyledi. Ancak Usame Nuceyfi liderliğindeki diğer Sünni grubun henüz kararını vermediğini belirtti. Her ne kadar Nuceyfi ile Barzani arasındaki ilişkiler iyi olsa da Nuceyfi cephesinin KDP’nin Halbusi lehine oy kullanmasını unutmadığını sözlerine ekledi.

Yetkili, İyad Allavi liderliğindeki Ulusal Meclis Grubu üyelerinin ise Allavi’nin KDP adayından yana tavır almasına rağmen tersi yönde hareket edebileceğine işaret etti.

Parlamentodaki Şii grupların muhtemel tavrına da değinen yetkili başta Mukteda es-Sadr liderliğindeki Sairun Koalisyonu’nun içinde bulunduğu Meclis grubu İslah ve İmar olmak üzere Şii grupların büyük kısmı arasında görüş ayrılıkları yaşandığına dikkat çekti. Yetkili açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Sadr, henüz net bir tavır belirlemese de grup üyelerinin çoğunluğu birçok sebepten dolayı KDP adayına yakın duruyor. Aynı durum Başbakan Haydar İbadi liderliğindeki grup için de geçerli. İbadi’nin Berhem Salih’i destekleyeceği bilinse de grup içinde farklı görüşler mevcut.”

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan parlamentodaki Sünni Ulusal Eksen lideri Muhammed el-Kerbuli de birçok sebepten dolayı grubunun KDP adayına meyilli olduğunu söyledi. “Bu sebeplerden KDP ile olan uzlaşımıza ve Bağdat ile Erbil arasında yaşanacak sorunların Mesud Barzani aracılığıyla kolayca çözülebileceğine dair inancımız var” dedi.

Cumhurbaşkanlığı için yarışan iki Kürt aday ise bir haftadır başkent Bağdat’ta çeşitli siyasi gruplarla görüşmeler gerçekleştiriyor. Konuya dair El-Irakiya televizyonuna açıklamalarda bulunan KYB adayı Berhem Salih, adaylıktan çekileceğine dair iddiaları yalanladı.

Salih, açıklamasında şunları söyledi:

“Bütün Iraklılara ülkemizin saygınlığı ve anayasayı koruma konusunda bir sembol olacağıma dair söz veriyorum. Adaylıktan çekilmeyeceğim. Çünkü bu seçim Irak için önemli bir yol ayrımı olacak.”