Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak Parlamentosu ‘ifade özgürlüğü kanunu oylaması’nı erteledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Parlamentosu, ilgili komitelerin sunduğu; ‘ifade özgürlüğü, barışçıl  toplantı ve gösteri yürüyüşü ’ tasarısı oylamasını erteledi. Tasarı, ‘hukuki, insan hakları, güvenlik, savunma, kültür, basın, vakıflar ve din işleri’ gibi konuları içeriyor.

Yasada aktivistler, sivil toplum kuruluşları ve çeşitli partilere mensup milletvekillerinden oluşan bir kitlenin, şiddetle karşı çıktığı çok sayıda madde var. ‘Sadr Hareketi’ lideri Mukteda es-Sadr, yasa tasarısında bulunan maddelere karşı çıkan gruba katıldı ve bir açıklama yayınladı. Açıklamasında, “Anayasada düşünce ve ifade özgürlüğü, ne parlamentonun, ne de başka bir yapının üzerinde değişiklik yapabileceği, halkın karşı çıkmasına rağmen, oylayabileceği bir şey değildir.  Irak’ta düşünce özgürlüğü Saddam’ın düşürülmesiyle başlamıştır” dedi.

Tasarıya karşı çıkanların çoğu, tasarının eski Başbakan Nuri Maliki’nin katı politikaları ve yetersiz hizmetlerine karşı Şubat 2011’de sokağa çıkılan gösterilerden dolayı oluşan gergin atmosfer döneminde yazıldığına inanıyor. İlk nüsha üzerinde değişiklikler yapılmasına karşı çıkılan yasa tasarısına, üzerinden uzun bir zaman geçmiş olmasına rağmen sivil toplum kuruluşları tarafından itirazlar ve retler devam ediyor. Bazı aktivistler, son değişikliklerin yapıldığı nüshanın oylanmasının ertelenmesini istemek için, temsilciler meclisine gidiyor.. Meclis binasına gelenlerden biri olan Hamid Jhadjih Şarku’l-Avsat’a şunları söyledi, “Yasa, polis yoluyla yazıldı ve değiştirilen nüsha şu haliyle eskisinden daha kötü.”

Hamid Jhadjih, yasaya ilave edilen yeni maddenin, başbakana, kamu çıkarları ya da ulusal güvenlik için önceden bilgi vermeden, herhangi bir toplantı veya barışçıl gösteriyi yasaklama hakkı verdiğini söylüyor. Jhadjih’e göre, siyasi kitle birlik olup, ifade özgürlüğü için baskı kurmalı. Yasada, yönetimden izin alma, zaman, toplantı yeri belirleme ve muhalif gösterilerle ilgili koşullar artırıldı. Yasa, dini törenlere de kısıtlamalar getiriyor..

Sivil Demokratik İttifak yanlısı milletvekili, “Yasa, baştan ayağa kötü, ve ifade özgürlüğü mutlaktır. Yasaya ihtiyacı yoktur” dedi. Meclis Kültür Komisyonu Başkanı Serwa Abdul Wahid, mecliste yaptığı basın toplantısında, “Kanun yapıcı komiteler, barışçıl gösterilerin düzenlenmesi konusunda, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile bir araya gelerek, insan haklarına saygılı bir şekilde yasadaki değişiklikleri gerçekleştirmelidir. Ancak Ulusal İttifak (Şiiler), bir toplantı düzenleyerek yasaya sonradan eklenen bazı maddeleri değiştirdiler. Biz bu tür davranışları reddediyoruz. Bu değişikliğe itiraz eden 51 milletvekilinden topladığımız imzaları, Parlamento başkanlığına yasa tasarısı oylamasının ertelenmesi için sunduk. Bu, komitelerin kendi içinde anlaştığı bir yasa ve bu şekilde devam edemez. Maddeye eklenen bir yıl hapis cezası ve bir milyon dinar para cezası ile alakalı tüm cezalar, 3 yıl hapis cezası ve 10 milyon ile 25 milyon dinar arasında para cezasına yükseltildi. Buna ek olarak, başbakana, gerekli gördüğü takdirde herhangi bir halk etkinliğini iptal etme yetkisi veriyor. Yasa, gösterilerden 72 saat önce yetkililere bildirilmesini öngören bir madde de içeriyor” dedi.