Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak Parlamentosu ilk oturumunu gerçekleştirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ta, 12 Mayıs’ta düzenlenen genel seçimlerin ardından bugün parlamentoda ilk oturum gerçekleştirildi. Parlamentonun açılışında konuşma yapan Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, ülkesinin komşularıyla karşılıklı egemenlik saygısına bağlı ilişkiler kurmak istediğini belirtti.

İbadi: Hükümet güçlü bir devlet yönetimini devralacak

“Hükümeti devraldığımız dönemde ordu ve bazı bölgelerdeki polis teşkilatı çökmüştü” diyen İbadi, yeni hükümetin ise tek vücut olan, güçlü bir devlet yönetimini devralacağını söyledi. Irak Başbakanı ayrıca parlamentodan, nefret temelli mezhepçiliğin diriltilmemesini talep etti ve yasa dışı silahlı yapılara yer olmadığını kaydetti. İktidara geldiklerinde Irak’ta DEAŞ terör örgütünün oluşturduğu kaotik bir ortamın hüküm sürdüğüne ve devletlerin Irak’ı yalnız bıraktığına değinen İbadi, Arap ve bölge sathında hak ettikleri yeri aldıklarını söyledi.

Masum’dan yargı erklerinin iş birliği vurgusu

Başbakan İbadi’den önce kürsüye çıkan ve parlamentonun açılış konuşmasını gerçekleştiren Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ise, yasama, yürütme ve yargı erkleri arasında iş birliği ve saygının esas alınması gerektiğini belirtti. Yeni meclisten halka hizmet sunumu konusunda yoğun çalışmalar beklediklerini ifade eden Masum, Irak’ın eşitlikçi ve açılımcı bir ülke olmasını istediğini dile getirdi. Ülkedeki yolsuzluk ve mezhepçilik atmosferini kabul etmediğini belirten Fuad Masum, parlamentonun ilk oturumunun teröre karşı savaşta kazanılan zaferle eş zamanlı gelmesinin, tarihi bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

Irak’ın gerek bölgesinde gerek ise uluslararası alanda yeniden önem kazanmaya başladığına değinen Masum, bu durumun ülkede demokrasinin yerleşmesine yardım edeceğine inandığının altını çizdi. Fuad Masum, parlamenterlerin yeni hükümetin kurulmasında başarılı olmasını umduğunu ifade ettiği konuşmasında, Irak’taki içme suyu sıkıntısına da değindi. Masum, uluslararası toplumun Irak’ın su sorununun çözülmesi ve su hakkının korunması için harekete geçmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Oturumda konuşma yapan isimlerden biri de eski Parlamento Başkanı Selim el-Cuburi’ydi. Cuburi, “İktidar değişimi, bize demokratik uygulamaları kabul ettiriyor” diyerek, engellere rağmen eski parlamentonun önemli başarılar elde ettiğini ve Irak’ın siyasi kazanımlarının korunması gerektiğini söyledi.

Irak’ta hükümeti kuracak çoğunluk sağlandı

Öte yandan Irak’ta seçimin galibi Mukteda es-Sadr, Başbakan Haydar el-İbadi, Şii liderlerden Ammar el-Hekim, eski başbakanlardan İyad Allavi ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi, hükümeti kurma çalışmaları kapsamında en büyük meclis koalisyonunu oluşturdu.

Siyasi partilerden yayımlanan açıklamada, Sairun, Nasr, Ulusal Hikmet, Vataniyye, Karar koalisyonunun yanı sıra Irak Türkmen Cephesi (ITC) ve Kerkük Arap milletvekillerinin içinde olduğu meclisin en büyük koalisyonun oluşturulduğu belirtildi.

Açıklamada, mecliste en büyük koalisyon oluşturmak için gerekli olan 166 milletvekilinin sağlandığı ifade edildi. Mecliste 177 milletvekilinin katıldığı en büyük koalisyon, hükümeti kurabilmek için yeterli sayıyı topladı.

Irak medyasına göre ise parlamentonun en büyük grubunu oluşturan koalisyonlar, henüz meclis başkanının kim olacağı konusunda uzlaşamazken, başkan seçimi ileri bir tarihe ertelendi.