Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak Parlamentosu Selman Cumeyli’nin sorgulanmasını reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Reuters haber ajansının dün verdiği bilgiye göre, Irak Parlamentosu, Çalışma ve Planlama Bakanı Selman Cumeyli’nin geçen yıl Hindistan’a pirinç ithali için yapılan anlaşmada rüşvet aldığı iddiasıyla yargılanmasını reddetti.

Reuters’in verdiği bilgiye göre, Meclis üyesi Kava Muhammed, salı günü düzenlenen söz konusu anlaşmaya ilişkin oturumda Cumeyli’nin, meclis üyelerinin sorularına verdiği cevaplarla 202 meclis üyesinden 104’ünü ikna ettiğini açıkladı.

Salı günü yüksek temsilci Nasıf, Sünni bakanın sorgulanmasını talep etti. Cumeyli ise, kendisine yöneltilen yolsuzluk suçlamalarını yalanladı.

Nasıf, yapılan oylama sonucu ikinci bir seçimin düzenlenmesinin talep edildiğini, seçimlerin tekrar yapılması için 50 meclis üyesinin imza verdiğini açıkladı.

Parlamento’da isminin açıklanmasını istemeyen başka bir kaynaktan alınan bilgiye göre, Cumeyli açıklamalarıyla mecliste güveni sağladı ve tekrar bir sorguya tabi tutulmayacak.

Parlamento başkanı, ithal edilen 40 bin tonluk pirincin, 4 bin tonunun böceklendiğini, bu miktarın iade edilerek, ücretinin geri alındığını açıkladı, Çalışma ve Planlama Bakanı oylama sonuçlarını memnuniyetle karşıladı.

Çalışma ve Planlama Bakanı, Irak’ın önemli ithalat üründen olan pirinç ve buğdayda, yasadışı ve haksız kazanç elde etme suçlamasıyla karşı karşıya kalmıştı.