Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak Parlamentosu’ndan olağanüstü Basra toplantısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Parlamentosu, toplumsal kriz yaşanan ülkenin güneyindeki Basra vilayetindeki son gelişmeleri ele almak üzere yarın (Cumartesi) olağanüstü toplantı düzenleyeceğini açıkladı.

Parlamento tarafından yapılan açıklamada, olağanüstü toplantının yarın saat 13.00’da başlayacağı ve toplantıya Başbakan Haydar el-İbadi’nin de katılacağı ifade edildi.

“9 gösterici polis kurşunuyla öldü”

Şii lider Mukteda es-Sadr, dün yaptığı açıklamada, Irak parlamentosuna Basra’daki krizin çözümünü ele almak üzere olağanüstü toplantı düzenlemesi için Pazar gününe kadar süre vermişti. Basra İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Başakanı Mehdi el-Temimi’nin AFP’ye verdiği bilgiye göre, ilde, Salı gününden bu yana düzenlenen protestolarda 9 gösterici polis kurşunuyla öldü.

Parti binaları ateşe verildi

Basra’daki olaylar şiddetini artırırken, dün, kentteki parti binaları ve resmi binalardan bazıları protestocular tarafından ateşe verildi. Olaylar üzerine Irak Başbakanı İbadi, Bakanlar Kurulu’nu toplamaya hazır olduğunu bildirdi.

Yeşil Bölge’ye roketli saldırı

Öte yandan, bu sabah saatlerinde, başkent Bağdat’taki Büyükelçilikler, parlamento ve devlet binalarının bulunduğu Yeşil Bölgeye kimliği belirlenemeyen kişilerce 3 roket atıldı.

Roketler, Yeşil Bölge’de bulunan boş bir alana düşerken, yaralanma ya da yıkıma sebep olmadı.