Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak Parlamentosu’ndan seçim tarihi kararı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Parlamentosu, bugün, seçimlerin 12 Mayıs’ta yapılmasına karar verdi.

Federal Yüksek Mahkeme, dün, Sünni ve Kürt milletvekillerinin, savaş sebebiyle yerinden olmuş yüz binlerce vatandaşın evine dönmesine izin vermek için parlamento seçimlerinin planlanan tarihini erteleme taleplerini reddetmişti.

Aralarında Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin de bulunduğu politikacılar, seçimlerin ertelenmesinin anayasaya aykırı olacağını söyledi. Mahkemeden yapılan açıklamaya göre, Anayasa’nın 56/2 maddesinde belirtilen sürenin bağlayıcı olduğuna… Temsilciler Meclisi’nin yeni üyelerinin seçilmesi ve değiştirilmemesine karar verildi.

İbadi, ABD liderliğindeki koalisyonun desteği ile DEAŞ’a karşı 3 yıldır yürütülen savaşa liderlik yaptıktan sonra ülkede artan popülaritesini ganimet bilerek yeni dönemde de aday olmak için çaba gösteriyor.

Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği’nden geçtiğimiz Perşembe günü yapılan açıklamaya göre, “Seçimlerin ertelenmesi tehlikeli bir emsal teşkil eder, anayasayı ihlal eder ve Irak’ın uzun vadeli demokratik gelişimine zarar verecektir” ifadeleri kullanıldı.