Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak parlamentosunun görev süresi sona erdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak parlamentosu, seçim yasası ile ilgili dördüncü bir değişik çerçevesinde, Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu’nun Irak’taki tüm oy sandıklarını kapsayan el ile sayım işlemini gerçekleştirmek için yaptığı oylamada yeterli çoğunluğu sağlayamadı.

Irak parlamentosunun görev süresi dün sona erdi. Konsey kararının açıklandığı üzere, cumartesi günü birkaç kez ertelenmesine rağmen toplantıya katılan milletvekili sayısı 127’yi geçmedi. Bazı kaynaklar toplantıda hazır bulunan milletvekili sayısının 97 olduğunu açıkladı.

Oturuma, Meclis Başkanı Selim el-Cuburi’nin yokluğunda Meclis Birinci Başkan Yardımcısı Dr. Hümam Hamudi başkanlık yaptı. Selim el-Cuburi’nin basın ve yayın ofisi, el-Cuburi’nin oturuma katılmayışını karartmaya çalıştı.

Seçimin en büyük kaybedeni olan El-Cuburi’nin 66 oya ihtiyacı var. Bu sebeple oyların el ile sayımının en ateşli destekçilerinden biri.

Şarku’l Avsat’a konuşan ve kimliğinin açıklanmasını istemeyen önde gelen bir Sünni lider, “el-Cuburi 2 gün önce, aralarında önde gelen Ulusal Kalkınma ve Reform Hareketi Partisi(el-Hal) lideri Cemal Kerbuli, Selahaddin Valisi Ahmet El Ciburi, Arap Projesi Başkanı Şeyh Hamis Hancer, El Şarkiye TV’nin sahibi ve tanınmış politikacı Saad el-Bazzaz gibi Sünni liderlerin bulunduğu bir grupla Türkiye’deydi. Bu liderlerin bir arada bulunmalarının sebebi, başkent Bağdat’ta önümüzdeki iki gün içinde gerçekleşecek anlaşmanın ilanından sonra, temsil ettikleri bloklardan seçilen en az 45 milletvekili ile öne çıkan bir Sünni bloğu oluşturmaktır” açıklamalarında bulundu.

Sünni siyasetçi, Türkiye’nin bu tür bir toplantıya ev sahipliği yapması ve Türkiye’den etkilenip etkilenmediğine dair bir soruya, “İstanbul, bu tür anlaşmaların yapılması için uygun bir yer, daha fazlası değil. Türkiye ile resmi veya gayr-i resmi herhangi bir görüşme gerçekleşmedi” diyerek yanıt verdi. Ayrıca anlaşmanın, Sünni gruplar arasında bir bloğun oluşturulması ile ilgili olduğunu, roller ve makamlar ile ilgili hiçbir siyasi meselenin ele alınmadığını belirtti.

Öte yandan Hamudi, dün müzakere oturumunun açılış konuşmasında, dördüncü değişiklikte, Temsilciler Meclisi’nin çalışmalarının uzatılmasına ilişkin herhangi bir atıfta bulunulmadığını, bilakis Irak’ın içinde ve dışındaki bütün oy sandıklarının el ile sayımı talebinin bulunduğunu belirtti.

Hamudi, “Temsilciler Meclisi’nin çalışmalarının uzatılmasına dair fıkrayı, siyasi süreci ortadan kaldıracak tehlikeli bir emsal olacağı gerekçesiyle kabul etmediklerini” ifade etti. Irak Temsilciler Meclisi’nin, mevzuat ve denetim açısından ve özellikle oturumdaki birçok gensoru için etkili olduğunu açıklayan Hamudi, “Seçim süreci herkes için sorgulanabilir hale geldi. Çünkü oyların el ile sayımı işleminin uygulanmaması yönündeki ısrar, ulaşılması zor ve tehlikeli bir sırrın olduğunu gösteriyor” açıklamasında bulundu.

Irak parlamentosu, müzakere oturumu sırasında, bazı komisyon üyelerinin seçimlere hile karıştırdığını ortaya koyan Bağımsız Seçim Yüksek Komiserliği üyesi Said Kakai’yi ağırladı.