Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak Savunma Bakanı: Orduyu kullanmakla tehdit etmedik | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Savunma Bakanı İrfan El-Hayali, İran medyasına yaptığı açıklamalarda, 25 Eylül’de yapılacak olan Kürdistan’ın Irak’tan ayrılıp bağımsızlaşması ile ilgili referanduma karşı orduyu kullanmakla tehdit ettiği haberlerini yalanladı.

El-Hayali, “Açıklamalarım terör örgütleri ve terör şebekeleri ile ilgiliydi, onların bir daha ortaya çıkmalarına izin vermeyeceğiz. Irak, tüm kurum ve kuruluşlarıyla güçlü bir ülke haline geldi. Irak ordusu ve Peşmerge güçleri birlik halinde. Siyasi açıdan ise, Savunma Bakanlığı ve ordu olarak bu işe asla karışmayacağız. Ben asla referandum konusuna değinmedim. Bu haberin nasıl yayıldığını bilmiyorum. Ordu asla referanduma karışmayacak çünkü; bu siyasi bir olay, ordu ile alakalı değil” dedi.

Irak Savunma Bakanlığı, bakana nispet edilen açıklamaları yalanladı ve haberin İran medyasındaki bazı internet sitelerinde gerçek dışı ifadelerle yer aldığının altını çizdi.

İran resmi haber ajansı İRNA yayınladığı haberde, Irak Savunma Bakanı İrfan El-Hayali’nin, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani ile görüşmesi sırasında, “Yeni bir fitneye ve Irak’ın bölünmesine sebep olacak yasa dışı adımlara izin vermeyeceğiz” dediğini vurguladı.

Diğer yandan, Bedir Örgütü Genel Sekreteri Hadi el-Amiri, Kürdistan bağımsızlık referandumu çalışmalarına ve bölünmeye dikkat çekerek, bir iç savaş ihtimaline karşı uyardı. Bağdat’ın kuzeyindeki Taji bölgesinde yaptığı toplantıda, “Toprak konusunda uyuşmazlık yaratmanın yeri yok. Bölünme sadece toprak üzerinde değil, aynı odanın içinde dahi anlaşmazlıklara ve iç savaşa sebep olacak. Bölgede bölünmede yok, Irak her zaman bir bütün ve güçlü kalacak. Çünkü biz, bölünmenin iç savaşa sebep olacağına eminiz” dedi. Hadi el-Amiri,”Şii, sünni ya da Kürt bölgelerinin sınırları neresi?” sorusunun cevap aradığını belirtti.