Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak seçimlerinde oyların elle sayımı sona erdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Seçim Komisyonu, Mayıs ayında yapılan genel seçimler sonrasında başlatılan yeniden sayım işleminin tamamlandığını açıkladı.

Irak Seçim Komisyonu Mayıs ayında yapılan milletvekili seçimlerinin ardından oyların yeniden sayım işlemini tamamladı. Yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları seçimlere gölge düşürmüş, ardından meclis Haziran ayında oyların yeniden sayılmasını istemişti.

Reuters’ın haberine göre, Seçim Komisyonu sözcüsü yaptığı açıklamada, Bağdat’ın Rusafa bölgesinde oyların tutulduğu depoda meydana gelen yangından sonra oyların elle sayımının iptal edilmesine karar verildiğini açıkladı.

Yangın tartışmalara neden oldu

Yapılan yazılı açıklamada, seçim sandıklarının yangından tamamen hasar görmesi nedeniyle oyların yeniden ve elle sayılamayacağı ifade edildi. Yangın, şiddete neden olabilecek seçim anlaşmazlıklarının gerçekleşmesi endişelerine neden olsa da bu korkular, bloğu en çok oyu alan Mukteda es-Sadr’ın halkı sokaklara çıkmaya davet etmemesinin ardından kısmi olarak azaldı. Yangından sonra parlamento, Seçim Komisyonu’nun çalışmasını askıya almış ve Yüksek Yargı Konseyi elle sayımı denetlemek üzere hakimlerden oluşan bir heyet oluşturmuştu. Heyetin sonuçları birkaç gün içinde açıklaması bekleniyor.

Hakim Lays Cabir Hamza yaptığı yazılı açıklamada, hakimlerden oluşan heyetin, şikayet alan tüm seçim merkezlerindeki oyların yeniden elle sayım işlemini bitirdiğini açıkladı.

Politik belirsizlik sürüyor

DEAŞ’a karşı verilen 3 yıllık bir savaştan sonra Iraklıların temel hizmetlerin eksikliği, işsizlik ve yeniden yapılanma sürecinde sabrının tükendiği bir zamanda, yeni hükümetin kurulması konusundaki politik belirsizlik gerginliklere neden oldu.