Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak seçimlerinde şüphe ve endişeler | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ta Cumartesi yapılacak seçimler öncesinde bazı uzmanlar ve parlamenterler seçim esnasında ve öncesinde seçimlere hile karıştırılmasıyla ilgili şüphe ve endişelerini dile getirdiler.

Daha seçimler gerçekleşmeden önce gruplar seçim sonuçlarını kabul etmeyip seçimlerin yeniden yapılmasını talep etmekle tehdit ediyorlar. Bu sahne, çeşitli siyasi oluşumlar arasında güven krizinin derinliğini ortaya koyuyor. Yaklaşık bir aydır süren seçim kampanyası farklı bloklar ve akımlar arasında çekişmeli kampanyalara sebep oluyor. Bu grupların çoğu tarafından sahip olunan elektronik ordular, adayların maskesini düşüren videolar yayınlayarak husumet oluşturuyorlar. Bu tarz, 2003 yılında Saddam Hüseyin’in düşüşünden sonra gerçekleşen dördüncü seçimler için bir ilk oldu.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) oyların sayım ve tasnifi için gerekli olan elektronik ortamın yeterliliğini açıklamasına rağmen, milletvekilleri ve uzmanlar güven eksikliğinden bahsediyorlar.

Kürdistan Demokratik Partisi milletvekillerinden Feyan Dahil Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “Herkes biliyor ki ithal edilen bu cihazlar iyi çalışmıyor. Bu cihazların orjini şüphe barındırıyor” dedi.

Siyasi gözlemci Dr. Basıl Hüseyin de konuyla ilgili görüşünü paylaşarak seçimlere hile karıştırılması tehlikesiyle karşı karşıyayız dedi ve şöyle sordu : Başka ülkelerde elle yapılan sayım aynı günde sonuçlanıyor ve biz bu iş için birkaç güne ihtiyaç duyuyorsak bu cihazların ne faydası var?

Dehil’e göre seçimde mütehassıs olanların dışında kimsenin bilmediği önceden hazırlanmış bir senaryo var. Ayrıca bu cihaz için ödenmiş 300 milyon dolar onun ederinin üstünde.

Öte yandan YSK bütün endişelerin dikkate alınacağını açıkladı. Cihazın bozulma durumunda yedeğinin olduğu ifade edildi. YSK üyesi Mutemed el- Musavi basına yaptığı açıklamada bu sayım cihazını kullanacak görevlilerin cihaz üreticileri tarafından eğitildiğini, bu konuda eğitim görmüş 125 uzmanın bütün bölgelerde olağanüstü bir olay olduğunda müdahale edebilmek için seçim sandıklarında görevlendirildiğini açıkladı.

Musavi yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Seçimde çalışacak görevlilerin eğitimleri tamamlandı. Seçtiğimiz 254 memurumuz var ve onlar seçim sürecini yönetmek için hazır durumdalar”

Ülke genelinde 8413 seçim merkezi bulunuyor. Bunlardan 7919’u genel seçimler için tahsis edilmiş merkez ve büroların sayısı 49.677 adet. Ancak özel seçim bürolarının sayısı ise 494 merkez ve bürolarının sayısı ise 2239. Bununla birlikte Anbar eyaletinden bir milletvekili YSK’daki boşluklardan yararlanarak bazı siyasi grupların birçok vatandaşın seçmen kartını almasının engellendiğini söyledi.
Anbar’daki YSK tarafından alınmış kararlar sağlıklı değil. Hala eski seçmen kartlarının kullanılması konusunda ısrar ediyorlar. Buna ek olarak seçmen kartı olmayan seçmenlerin bunları yenilemek için seçmen bürolarına gitmekten uzak durmaları seçim sonuçlarıyla oynanmasına ve seçime hile karıştırılmasına kapı aralamaktadır.

Irak parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkanı Hakim ez-Zamili “ özel oy kullanma prosedürleri herhangi bir tarafın müdahalesi olmaksızın profesyonel ve düzgün şekilde yapılmalıdır” dedi. Zamili, Şark’ul Avsat’a verdiği demeçte “oylama sürecinde hiçbir tarafın etkisine boğun eğilmeyeceğini umuyoruz. Zira biliyoruz ki bazı siyasiler ve gruplar oyları zor ve baskı yoluyla ipotek altına alarak elde ediyorlar” dedi.

Zamili herhangi bir parti ya da grubun propagandasını yapan askeri ya da güvenlik yetkililerinin yasal bir sorunla karşılaşacaklarını belirterek “güvenlik kurumlarının bağımsız olmasını istiyoruz” dedi.

Öte yandan Hikmet grubu sözcüsü Muhammed Cemil el- Meyahi, “seçim gününe yaklaşıyoruz. Yüksek Seçim Kurulu’nun şeffaf ve yasal icraatlarını destekleyeceğiz. Kurumu seçimlerde olabilecek ihlallere izin vermemeye çağırıyoruz” dedi.

Meyahi ön seçim sonuçlarının gecikmeli açıklanmasından YSK’nın sorumlu olacağını belirtirken seçim bürolarına gözlemcilerin ve gazetecilerin girebilmesini ancak hiçbir güvenlik ya da askeri yetkilinin seçmenleri zorla etkileyerek kanaatlerini değiştirmemesi gerektiği hususunda yetkilileri uyardı.