Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler gelişiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, ülkesinin Irak ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkileri geliştirmeye istekli olduğunu ve Irak’ı ziyaret eden Suudi Arabistan basın heyeti ile 24 Şubat günü yapılan görüşmelerin olumlu gerçekleştiğini belirtti.

Toplantıya katılan Irak Cumhurbaşkanı Danışmanı Abdullah Alyavi Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Toplantı ciddi bir atmosferde geçti. Cumhurbaşkanı ve heyet, iki ülke arasındaki büyüyen ilişkilerin çeşitli yönlerine dair karşılıklı fikir alışverişinde bulundu” dedi.

Alyavi, “Cumhurbaşkanı, heyete Irak’ın son yıllarda olumsuz etkilere sahip sayfaları kapatmasının ardından Arap kardeşleriyle, özellikle de Suudi Arabistan’daki kardeşleriyle iyi ilişkilere girmek istediğini söyledi” ifadelerini kullandı. Danışman ayrıca “Saddam Hüseyin’in devrilmesinden sonra Irak, en baştan beri Arap kardeşleriyle farklı alanlarda işbirliğine açık. Ancak ilişkiler, yıllarca olduğu gibi kaldı. Fakat bugün durum farklı. Siyaset, ekonomi ya da medya konularında karşılıklı ziyaretleri yoğunlaştıracak ve ilişki yolunu derinleştireceğiz” dedi.

Öte yandan Irak’a giden heyete Suudi Arabistan Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı ve el-Cezire Genel Yayın Yönetmeni Halid el-Malik, el-Vatan gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Osman el-Harisi, el-Medine Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fahd Akran, er-Riyad gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fahd Abdulkerim, er-Racul dergisi Genel Yayın Yönetmeni Muhammed el-Harisi, Mekke gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Ez-Zeyd, El-Hayat Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Suud er-Ris ve birçok isim eşlik etti.

Suudi Arabistan basın heyeti, Irak Meclis Başkanı Salim el-Caburi ve Dışişleri Bakanı İbrahim el-Caferi ile bir araya gelirken, başta Irak Gazeteciler Sendikası olmak üzere bir dizi medya kuruluşunu ziyaret etti.

Diğer taraftan Irak Gazeteciler Sendikası ve Arap Gazetecileri Birliği Başkanı Mueyyed el-Lami Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “İki ülke arasında 28 yıldır devam eden kesintiden sonra Suudi Arabistan heyetinin ziyareti, Bağdat ve Riyad arasında her düzeydeki ilişkilerin yeni bir aşamaya girdiğini ve acı verici geçmişin sayfalarını kapatmak için bir başlangıç olduğunu gösterdi” dedi. El-Lami, “Her iki ülkedeki medya boyutu, siyasi ve ekonomi taraflarda iyi seviyeler ortaya koyan hükümet açılımı kapsamında tamamlayıcı boyutlardan biridir. Nitekim uygulanması beklenen diğer konularda başarıya ulaşmak üzere Irak ile Suudi Arabistan arasındaki medya vizyonunu güçlendirecek gerekli mekanizmaları bulduk” ifadelerini kullandı. “İki kardeş ülke arasındaki ilişkiyi güçlendirecek ılımlı bir diplomasi ilkesi, ilişkilerin daha sıkı şekilde büyümesinde en büyük etkiye sahip olacak” diyen Mueyyed el-Lami, “Suudi Arabistan ve Irak medyası arasındaki karşılıklı açılım, Basra Körfezi’ndeki kardeşlerimize açılma politikamızın bir parçası. Kuveyt ile görüşmelerimiz de mükemmel medya ilişkilerinin, Kuveyt’in tüm zorlukların üstesinden gelmesi için önemli bir rol oynayan yeniden yapılandırma konferansının gerçekleşmesiyle sonuçlanmıştı” dedi.

Öte yandan “es-Sabah el-Cedid” gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Zayer ise Şarku’l Avsat’a, “Bu ziyaret, iki yıldan daha uzun bir süredir kapalı olan kapıları açtı. Zira Irak ve Suudi Arabistan arasında ya da Körfez ülkeleriyle siyasi ve medya açısından tamamen olumsuzluklar mevcuttu. Ulaşılan bilgiler, ya iki ülkenin iyiliğini istemeyen taraflarca ortaya konuluyordu ya da tam açık ve şeffaf olmayan gerçek dışı bilgilerdi” açıklamasında bulundu. Zayer, “Irak medyası olarak gördüğümüz şey, bizim ve Suudi Arabistan arasında bir açılım sağlanması veya Kuveyt ile ilişkilerimiz gibi olmasıdır. İki kardeş ülke arasında medya bütünleşmesini en üst düzeye çıkarak bir ciddiyet var. Suudi Arabistan ile olan ilişkimiz için de bunu umuyoruz” dedi. İsmail Zayer ayrıca, umutların, iki ülke arasında muhabirler aracılığıyla sağlam bir bina çerçevesinde farklı medya alanlarında gelişmeye dayalı olduğunu vurguladı.

Suudi Arabistan’da yayınlanan “Mekke” dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ali bin Abdullah ise Şarku’l Avsat’a, “Suudi Arabistan medya heyetinin Irak ziyareti, iki ülke arasında son iki yıldır devam eden, ekonomi ve medya da dahil çeşitli alanlarda meyve vermeye başlayan yakınlaşmanın bir sonucu olarak geldi. Medya alanındaki yakınlaşma, iki taraf arasında verimli ufuklar açacak olan bu ziyaretle taçlandırıldı. Ziyaret, özellikle Irak liderliği toplantılarının yoğun çalışma gündeminde önemli bir izlenime sahip” dedi. Irak sokaklarındaki vatandaşların, uzun bir aradan sonra Suudi Arabistan heyetinin ülkeye gelmesine dair tepkisine değinen Abdullah ayrıca, “Havalimanı, bizi karşılamaya gelen Iraklı kardeşlerimizle doldu. Her yerde benzeri görülmemiş bir sıcaklıkla karşılandık. Irak’ı daha önce ziyaret etmemiş olsam da Iraklıların cömertliği ve Suudi Arabistanlı kardeşlerine yönelik tutumlarına şaşırmadım” ifadelerini kullandı.