Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak, Türkiye sınırına asker gönderiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Başbakan Haydar el-İbadi başkanlığında toplanan Irak Ulusal Güvenlik Meclisi, Türkiye-Irak sınırına asker konuşlandırılması kararı aldı.

Irak resmi haber ajansı, Başbakan Haydar el-İbadi başkanlığında Irak Ulusal Güvenlik Meclisi’nin toplandığını duyurdu. Toplantıda, güvenlik ve istikrar ile toprak ve hava sahası gibi ülkenin egemenliğine yönelik ihlallerin belgelenmesi konularının görüşüldüğü belirtildi.

Irak Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, federal polisin başlıca görev ve sorumlulukları, Basra’daki gösteriler, vatandaşların özel ve kamu mülkiyetinin korunması gibi konuların toplantının ana gündem maddesi olduğu ifade edildi.

Irak Ulusal Güvenlik Meclisi’nin aldığı kararlar şöyle:

1: İçişleri Bakanlığı, federal polis teşkilatının tekrar yapılanmasını gözden geçirecek.

2: Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Irak hava sahasına yönelik ihlallerini BM nezdinde belgelemek ve Ulusal Güvenlik Meclisi’nin gündemine getirmek için çalışma yapacak.

3: Türkiye-Irak sınırının güvenliğinin sağlanması ve ihlallerin önüne geçilmesi amacıyla sınır boyunca asker yerleştirilmesi ve gerekli ihtiyaçların karşılanması için hazırlıklar tamamlanacak.

4: Irak ve Macaristan İçişleri Bakanlıkları arasında “karşılıklı güvenlik anlayış bildirisi”nin görüşülmesi ve onaylanması için İçişleri Bakanlığı’na yetki verilecek.