Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak üniversiteleri seçim kavgasına çekilmeyi reddediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Yüksek Öğrenim ve İlmi Araştırmalar Bakanı Dr. Abdurrezzak el-İsa, üniversitelerin 12 Mayıs’ta yapılması planlanan seçimlerin ve siyasetin bir parçası olmayacağını belirtti. İsa, üniversitelerin daha önce olduğu gibi seçim meydanı olmasından kaçınmak gerektiğini ifade etti.

Diyala Üniversitesi yönetimi, Eğitim Komisyonu Temsilcisi Gida Kembeş’e karşı dava açtı. Üniversite dün yaptığı açıklamada, Abbas Fadıl Düleymi başkanlığındaki üniversite kurulunun Kembeş’in Diyala üniversitesinin seçim konferansaları düzenlediğine dair basındaki açıklamalarını tartışmak üzere olağanüstü bir oturum düzenlediğini açıkladı.

Yapılan açıklamada söz konusu ithamların gerçekle bir ilgisi olmadığı ifade edilerek şöyle dendi: “Üniversite Konseyi bu iddiayı oybirliğiyle reddetti. Ayrıca Konsey, 1969 tarihli Irak Ceza Yasası No. 111’in, 211-433. maddeleri uyarınca Gida Kembeş’e karşı bir dava açmaya karar verdi.”

Irak Kuvvetleri Koalisyonunda bulunan Diyala şehrinden milletvekili olan Kembeş, Diyala üniversitesini seçim konferansları düzenlemekle suçlayarak Yüksek Öğretim ve İlmi Araştırmalar Bakanlığını konuyla ilgili soruşturma başlatmaya çağırmıştı.

Bakanlık ise yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bakanlık, üniversite kurumlarının kültürel ve ilmi bilgi alışverişlerinde bağımsız akademik kimliklerini korumaları noktasında bir yönerge yayınladı. Yüksek Öğretim ve İlmi Araştırmalar Bakanlığı üniversiteler hakkındaki değerlendirmeleri ciddiyetle takip eder. Özellikle parlamento eğitim komisyonu üyeleri uzun zamandır seçim atmosferinde bazı üniversitelerde dalkavukların ortaya çıktığını gözlemlemektedir. Bu kişiler kurumu basit şahsi menfaatleri uğruna zorlamaktadır ve Irak üniversitelerinin misyonu ve saygınlığı yerine kendi çıkarlarına uygun bir sığınak oluşturmaya çalışmaktadırlar. Bu bağlamda Yüksek Öğretim Bakanlığı bu durumlarda yalnızca rutin soruşturma açmakla yetinmeyecek atama ve fesih yetkilerini kullanarak niteliksiz bazı üniversite rektörlerini görevden alacaktır.”

Bakanlık seçim adaylarını üniversiteleri ziyaret etmeyi engelleme sözünü yineledi. Yüksek Öğretim Bakanı Abdurrezzak el-İsa Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada bakanlığın başından beri tutumlarının açık olduğu ve akademik bağımsızlığı olması gereken üniversitelerin özellikle seçim zamanlarında siyasi bir taraf olmalarına karşı olduklarını vurguladı. Zira yüksek eğitim kurumları ilmi ve kültürel görevlerini yerine getiren akademik kurumlar olarak temel direklerdir.

İsa şunları söyledi: “Bu temel sorumlulukları hiçbir zaman için seçim çalışmalarında görevlendirilmeyi içermez. Bu durum bizim tarafımızdan sadece reddedilmekle kalmıyor, biz bu sürece katılanlar hakkında bir takım önlemler alıyoruz. Bazı üniversite rektörlerini kastediyorum. Bu rektörler üniversiteleri farklı siyasi ve partilerin hizmetine veriyorlar. Verdikleri hizmetlerden dolayı politik iklimin bir parçası olmayı hedefliyorlar. Ancak bunu yaparken üniversitelerin hiçbir yolla siyasi taraflardan bir taraf olarak onların hizmetinde bulunmadan yalnızca akademik çalışmalara odaklanması zorunluluğunu göz ardı ediyorlar.
El-İsa bu tür örneklerin asıl görevleri akademik olgunluğunu geliştirmek olan üniversite kurumlarına yöneticilik için uygun olmadığını belirtti ve “Bu nedenle bizler bu tür tümörlerin oluşmasına izin vermeyeceğiz. Ben göreve geldiğim ilk günden beri siyasetin bir parçası olmayacağımı açıkladım” dedi.

Yüksek Öğrenim Bakanı el-İsa’nın, Irak Tabii Kaynakları Bakanı Hasan Cenabi’den sonra seçime katılmayı reddeden ikinci bakan olduğu ifade ediliyor. Geri kalan bakanlar çeşitli blog ve listelere girerken Bağdat’taki gözlemcilere göre bakanların önümüzdeki seçimlere girmelerinin nedeni kendilerini bakanlıkları boyunca biriken yolsuzluk soruşturmalarından koruyacak olan milletvekilliği dokunulmazlığını kazanmak.