Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak ve Suriyelilerin atıcılık farkı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Esed’in kimyasal silahlarıyla ilgili hedeflere yapılan ABD-Fransız-İngiliz “çok sınırlı” saldırılarında hiç kimse hedefe kilitlenen füzeleri durduramadı, ne Rus füzeleri ne de İran ve Esed anti-füze sistemleri! Bu açık bir gerçektir.

Ama durun bir saniye… ‘Efsanevi’ bir Suriyeli vatandaşın akıllı Amerikan füzesini silahıyla düşürdüğünü unuttuk. Vatandaşın füzenin Amerikan ya da bir Fransız ya da İngiliz olup olmadığını nasıl ayırt ettiğini bilmiyorum, ama düşürmüş!

Detaya girmeyeceğim ve olayı Lübnanlı gazeteci Hazım el-Emin ‘el Hayat’ gazetesinde aktardığı şekliyle aktaracağım: Suriye rejimininin sözcülüğünü yapan bir Lübnanlı, Lübnanlı televizyon kanallarından birinde, bir Esed askerinin Şam ve Humus’ta rejim üslerine karşı geçen hafta sonu düzenlenen saldırıda ABD uçaklarının attığı bir füzeyi nasıl vurduğunu anlatıyor!

Sözcü, “Suriye askerleri roketlere ateş etme emri aldıkları o da füzenin motorunu hedef aldığını, füzenin patlamadan düştüğünü. Suriye ordusu da, Donald Trump’ın bahsettiği ‘akıllı’ füzelerin zekasını araştırmak için füzeyi Rus ordusuna hediye etti” diyor!

Görünen o ki, bu Suriyeli keskin nişancı 2003 yılında yapılan Saddam Hüseyin rejimini düşürme savaşı esnasında korkunç Apaçi helikopterini düşüren BRNO tüfek sahibi Iraklı çiftçiyi fersah fersah geçmiş durumda!

O dönemlerde Saddam’ın Baas propagandası bu saf kahramanlığı yarı ilahi bir olay olarak yaydı- Nasrallah grubuyla birlikte savaşların tümü yarı ilahi olmaktan çıkıp tam ilahi oldu- Arapların bazısı da bu müjdeli haberin üstüne büyük hamasetle atladı!

Hatırladığım kadarıyla, zamanında ünlü bir Suudi hatip olan Dr. Aid el-Karni, Ebu Minkaş adıyla tanınan Iraklı çiftçi ve süper delici kesici tüfeği hakkında şu tumturaklı şiiri nazmetmişti:

Ne güzel ettin Ey Ebu Minkaş,
Dahasını da yap,
Yaptığını, ey yüce oğlu, aslanlar yapar
Apachi’yi sen düşürdün,
Yüreğimize kar taneleri gelen kurşunla
Doldur tüfeğini, aman himmet
Korkma ölümden gün bugün
Kıçı kırıkları
Boğazla!
‘Kul huve Allahu Ahad’ de!

Humeynici direnişçi propagandayla içiçe geçmiş Esed’in Baas propagandasına göre, Suriyeli nişancımız kendini aşmış ve atışı o denli dakik olmuş ki, akıllı füzenin herhangi bir yerine veya patlayıcı kafasına değil de motoruna denk gelmiş. Bu Iraklı Ebu Minkaş’ın yaptığının çok ötesinde ve daha akıllıca!

Bu Suriyeli nişancıyı bulunmaz Hint kumaşı gibi, dokunmadan ve azami dikkatle, düşürdüğü Tomahawk füzesinin yanında saklamalıyız. Nankör Arap deryası içinde yok olmasını istemeyiz, tabii ki!

Ne demişti ünlü Baas sloganı: Arap Milleti yek vücuddur! Silahı ölümsüzdür!