Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak yeni parlamentonun ilk oturumuna hazırlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ın yeni parlamentosu ilk oturumunu yarın gerçekleştirmeye hazırlanırken Şii, Sünni ve Kürt blokları arasında oluşturulacak en büyük bloğun yapısı, grupların yönetim makamları için gösterdikleri aday isimler ve özellikle de Parlamento Başkanı’nın ve Cumhurbaşkanın’ın konumları hakkındaki tartışmalar devam ediyor.

Başbakan Haydar el-İbadi’nin seçimlere hile karıştırılmasına ilişkin soruşturmanın sonuçlarının beklenmesi nedeniyle çalışmalarını askıya aldığı Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu, 2015 yılının 29. maddesinin 36 numaralı Siyasi Partiler ve Örgütler Kanunu’nu geçici olarak uygulayamayacağını açıkladı. Bakanlar Kurulu’nun kararına uygun olarak Komiserler Kurulu’nun görevinin askıya alınması nedeniyle siyasi koalisyonların oluşturulmasına yönelik prosedürleri uygulayamayacağını belirtti. Parlamento tarafından yapılan bir açıklamada, “Tüm partiler ve siyasi koalisyonlar, koalisyonların oluşturulması konusunda daha önceki meclis oturumlarında kullanılan yasal süreci takip etmelidir” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan, seçimleri kazanan siyasi bloklar, Pazartesi günü yapılması planlanan ilk oturumu başka bir tarihe ertelemeyi amaçlıyor. Şarku’l Avsat’a konuşan Irak Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Şervan el-Vaili, konu hakkında şu açıklamaları yaptı: “Cumhurbaşkanı Fuad Masum, tartışmaların sonlanması için ilk oturumun 15 gün ertelenmesi konusunda çok sayıda talep aldı. Ancak Cumhurbaşkanı, ilk oturumun ertelenmesine işaret etmeyen anayasaya bağlı. Bu nedenle, baskılar ne olursa olsun, erteleme konusunda herhangi bir karar almayacak. Herkes anayasal sürece ve zamanlamaya saygı göstermeli. Bundan dolayı politik bloklar oturumdan hemen önce aralarındaki sorunları çözmeli.”

İki rakip bloktan (Nasr-Sairun ve Fetih-Kanun Devleti) herhangi birine katılma konusundaki ABD-İran baskısının devam ettiği bir zamanda, Bağdat ve Erbil arasındaki görüşme ve toplantılar yoğunlaştı. Mukteda es-Sadr tarafından desteklenen Sairun, Haydar el-İbadi liderliğindeki Nasr, Allavi liderliğindeki Vataniyye ve Ammar el-Hekim liderliğindeki “Hikmet” bloklarını kapsayan dörtlü koalisyonun (En Büyük Koalisyon Çekirdeği) temsilcilerinden oluşan ve İyad Allavi’nin başkanlığını yaptığı heyet, dün Erbil’i ziyaret etti ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesud Barzani ile bir araya geldi. Ayrıca, iki ana Kürt partisinin (Kürdistan Yurtseverler Birliği ve Kürdistan Demokrat Partisi) ortak bir Kürt heyeti, Bağdat’ta, en büyük blok konusundaki konumları belirlemek için pek çok siyasi güç ve blokla kritik olarak nitelenen müzakerelere başladı.

Şarku’l Avsat’a konuşan yeni parlamento üyesi Naim el-Ubudi şu ifadeleri kullandı: “Fetih-Kanun Devleti Ekseni, ABD Büyükelçiliği’ne ve diğer mevkilere yakın taraflar da dahil olmak üzere, ABD ve taraftarlarının başlattığı psikolojik savaşa maruz kalmamıza rağmen, en büyük bloğa en yakın olanı. Bize yapılan tüm baskıları reddettik. Hala bu bloğu, Şiileri, Sünnileri ve Kürtleri içine alan ulusal alan kapsamında oluşturmak için seçenekler arıyoruz. Fetih, güçlü ve uyumlu bir koalisyon. Belki önümüzdeki birkaç saat içinde denklemleri değiştiren sürprizler olabilir.”