Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak Yüksek İslam Konseyi Başkanı, seçimlerde oy satın alınabileceği konusunda uyardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Yüksek İslam Konseyi Başkanı Hamam Hamudi, yaklaşan Irak seçimlerinde seçmenleri etkilemek amacıyla para kullanılması konusunda uyarıda bulundu.

Alman haber ajansı DPA’ya röportaj veren Hamudi, yaklaşan seçimlerin ülkede çatışma olup olmayacağını belirleyeceğini söyleyerek, Irak’a kimin saldırıp, kimin hizmet edeceğinin ortaya çıkacağını belirtti.

“Seçim listeleri kapsamlı hale geldi”

Seçimlerin siyasi süreçte bir gelişme ve olgunluk olduğuna değinen Hamudi, seçim listelerinin artık bölgesel listeler değil, tüm iller için kapsamlı hale geldiğini belirterek, bunun siyasi sürecin gelişmesinin altını çizdiği gibi, aynı zamanda sosyal ve siyasi durumun güvenliğini de ortaya koyduğunu ifade etti.

Bu seçimlerde bazılarının oy satın almak veya seçmenleri etkilemek için para kullanabileceğini söyleyerek uyarıda bulunan Hamudi, “Daha önceki seçimlerde siyasi ya da mezhep boyutu etkiliydi. Fakat şimdi rekabette para daha etkili hale geldi” değerlendirmesinde bulundu.

Seçimlerin bütünlüğünü sorgulayanlara da yanıt veren Hamudi, seçimleri sorgulamanın kimsenin çıkarına olmadığını vurgulayarak, tüm Iraklıların özellikle de göç etmiş kişilerin oy vermesinin sağlanmasının önemine değindi.

“Hükümet programı hazırlanması üzerinde çalışıyoruz”

Yeni hükümet vizyonuna da değinen Hamudi, “Önceki hükümetler, ortak partilerin memnuniyetine odaklanmıştı. Ancak bir sonraki hükümetin, hükümet programında vatandaşa hizmet edeceği barınma, istihdam, sağlık, eğitim ve diğerleri gibi konuları ayrıntılı olarak açıklaması gerektiğini belirttik. Şu anda politik programlara girmeyerek, bir hükümet programının hazırlanması üzerinde çalışıyoruz. Fakat vatandaşı ilgilendiren sorunlara odaklanıyoruz” ifadelerini kullandı.