Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak Yüksek Seçim Kurulu deposunda yangın | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ın başkenti Bağdat’ın Rasife semtinde bulunan Irak Yüksek Seçim Kurulu binasının deposunda yangın çıktı. Irak İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İtfaiye birimlerinin yangını kontrol altına almak için çalıştığı bildirildi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Saad Muin, yangının Yüksek Seçim Kurulu’nun 4 deposundan birinde meydana geldiğini belirterek, “Sivil Savunma Örgütü ve İtfaiye birimleri, yangını kontrol altına almak için uğraşıyor” ifadelerini kullandı.

Sandıkların tamamının yandığı şüphesi

Irak Polis kaynakları, yangının yemek deposunda meydana geldiğini aktarırken, Bağdat Güvenlik Komitesi, yangının oy deposunda meydana geldiğini ve oy sandıklarının tamamının yandığını bildirdi.

Başbakan Haydar İbadi, oy sayımında yanlışlık yapıldığını ve bu yanlışlıkta en büyük payın Yüksek Seçim Kurulu’na ait olduğunu söylemişti.

İbadi’nin açıklamasından sonra Irak Parlamentosu, seçimleri denetleyen 45/2013 sayılı kanununda değişikliği 6 Haziran günü oylamaya sunmuş ve yapılan oylamada, seçimlerde kullanılan oyların yeniden sayılması kararlaştırılmıştı.