Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ın bütünlüğünden yana olan İran ve Türkiye kaosa karşı uyardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) referandum havasına girdiği şu sıralarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İranlı mevkidaşı Hasan Ruhani arasında, dün akşam telefon görüşmesi gerçekleşti. İkili görüşmede Irak’ın milli birliğine vurgu yapılırken, referandumun iptal edilmemesi durumunda kaos yaşanacağı belirtildi.

İran referanduma tepki olarak, Kuzey Irak’a olan uçuş seferlerini durdurdu. Fars Haber Ajansı, Tahran’ın, Irak merkezi yönetiminin talebi üzerine İran’dan Süleymaniye ve Erbil’e tüm uçak seferleri durdurduğunu ve İran Devrim Muhafızlarının sınırda tatbikat yaptığını aktardı.

AK Parti Kongresinde konuşan Başbakan Binali Yıldırım;

‘’Güney sınırlarımızda herhangi bir şekilde yeni oluşumlar Türkiye tarafından asla hoş görülemez. Kuzey Irak’ta yarın yapılacak referandum gayrı meşrudur ve yok hükmündedir. Şunu iyi bilsinler ki biz, bölgenin istikrarı için, bölgede yaşayan ve uzun süreden beri DEAŞ teröründen, PKK teröründen, otorite boşluğundan büyük sıkıntılar çeken oradaki insanlara yardım elimizi uzatmaya devam edeceğiz. Bu referandum nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, bunun hesabını Kürtlerden, Araplardan, Türkmenlerden değil bu yanlışta ısrar edenlerden soracağız ’’ dedi.

Referandumun birtakım sonuçları olacak

Yıldırım Cumartesi yaptığı konuşmasında, referandum gerçekleşirse bunun ekonomik, siyasi ve güvenlik yaptırımları gibi birtakım sonuçlarının olacağını söylemişti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon düzenlenmesi konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasını öngören tezkereyi oylamak üzere dün toplandı. Genel Kurul’da yapılan oylamada, tezkerenin süresi bir yıl daha uzatıldı.

Tezkerenin süresinin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Pazartesi günü yapmayı planladığı bağımsızlık referandumu öncesinde uzatılması amacıyla TBMM Genel Kurulu olağanüstü toplantıya çağrılarak, oylama yapıldı.
Alınan kararın, Türkiye’nin güney kara sınırlarına mücavir bölgelerde yaşanan ve hiçbir meşruiyeti olmayan tek taraflı bölücü girişimler ve bunlarla ilgili olabilecek gelişmeler istikametinde Türkiye’ nin menfaatlerini etkili bir şekilde korumak ve kollamak olduğu belirtildi. Öte yandan ayrılık girişimlerinin ırkçı bir temele dayandığına işaret edilerek ve Türkiye sınırında bulunan DEAŞ ve PKK’nın ülke güvenliği adına tehlike arz ettiği ifade edildi.

Tezkerenin uzatılma kararı onaylandı

Tezkere görüşmelerinde terör örgütleriyle sürdürülen mücadeleye dikkat çekildi. Bu doğrultuda, Türkiye’nin milli güvenliğine yönelik ayrılıkçı hareketler, terör tehdidi ve her türlü güvenlik riskine karşı uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli her türlü tedbiri almak, Irak ve Suriye’deki tüm terör örgütlerinden ülkemize bundan sonra da yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek adına tezkerenin uzatılma kararı onaylandı.

Tezkere görüşmelerinde Hükümet adına Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli kürsüye geldi. Yapılacak referandumun Türkiye açısından ciddi güvenlik açığı ortaya çıkaracağını ifade eden Canikli, ‘’Bu referandum bölgeyi bir ateş çemberine atacaktır. Dolayısıyla bunun engellenmesi gerekmektedir. İlk adım olarak bu referandum kararından vazgeçilmesi gerekmektedir. Referandum yapılmadan yapılmış gibi adımlar atmak da ölçülü olmaz ve daha büyük bedeller ödenmesi sonucunu doğurur. Dolayısıyla bu çerçevede değerlendirildiğinde atılan adım, verilen karar son derece yerindedir’’ dedi.

Canikli, ülkesinin Kuzey Irak yönetiminden referandumun ertelenmesini değil iptal edilmesini istediğini belirtti.

Yozgat’ta konuşan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Ertelenmesini değil. Ertelenme demek ileriki bir tarihte yeniden yapılmasına rıza demektir. Bizim bu referandumun ileriki bir tarihte yapılmasına da rızamız yoktur. Referandumun, tekrarlanmamak kaydıyla iptalini talep ediyoruz’’ ifadelerini kullandı.

TSK tatbikata devam ediyor

Tüm bu gelişmeler yaşanırken diğer taraftan Kuzey Irak sınırında Türk Ordusu’nun tatbikat çalışmaları devam ediyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinden(TSK) dün yapılan açıklamada, tatbikata yeni birliklerin katıldığı duyuruldu.

Bu bağlamda, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Irak Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi ile Cumartesi bir araya gelmişti. Görüşmelerde IKBY’nin 25 Eylül’de düzenleyeceğini açıkladığı gayrimeşru referandum başta olmak üzere bölgenin güvenliği ve istikrarını tehdit eden gelişmelerin ele alındığı belirtildi.